Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Innovatsion rivojlanish, axborot siyosati va axborot texnologiyalari masalalari qo‘mitasida mutaxassis va ekspertlar ishtirokida “O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat va Jinoyat-protsessual kodekslariga hamda O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish haqida”gi qonun loyihasi yuzasidan seminar bo‘lib o‘tdi.
Mazkur hujjat Qonunchilik palatasining 2023 yil 5 sentabr kuni konseptual jihatdan qabul qilingan.
Raqamli texnologiyalar hamda kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi huquqbuzarliklarning oldini olishga yo‘naltirilgan qonun loyihasini ishlab chiqish uchun zarurat so‘nggi yillarda sohada ortib borayotgan huquqbuzarlik holatlari hisoblanadi.
Seminarda kripto-aktivlar sohasida noqonuniy mayning bilan shug‘ullanish holatlarining ortib borishi ta’kidlab o‘tildi. Jumladan, ushbu faoliyatni yashirincha amalga oshirish energiya resurslariga tushadigan og‘irlikdan tashqari, nazoratga olinmagan anonim kripto-aktivlarning xalqaro jinoyatchilikni moliyalashtirilishi uchun sarflanish xavfi mavjud.
Deputatlar, vazirliklar, idoralar, soha mutaxassislari, oliy ta’lim tashkilotlari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari ishtirok etgan mazkur seminar barcha uchun foydali bo‘ldi.

Семинар по разработке законопроекта о предупреждении правонарушений, связанных с оборотом крипто-активов
12.09.2023
2493
В Комитете по инновационному развитию, информационной политике и информационным технологиям Законодательной палаты Олий Мажлиса состоялся семинар «О внесении изменений и дополнений в Уголовный и Уголовно-процессуальный кодексы и в Кодекс об административной ответственности Республики Узбекистан» с участием специалистов и экспертов.
Документ был концептуально принят Законодательной палатой 5 сентября 2023 года.
Необходимость разработки законопроекта, направленного на предотвращение правонарушений в сфере цифровых технологий и оборота крипто-активов, обусловлена увеличением количества преступлений в данных сферах в последние годы.
На семинаре было отмечен рост количества случаев незаконного майнинга в сфере крипто-активов. В частности, помимо нагрузки на энергоресурсы от тайного осуществления этой деятельности, существует риск использования анонимных крипто-активов финансировании международной преступности.
Семинар, в котором приняли участие депутаты, специалисты министерств и ведомств, высших учебных заведений и других институтов гражданского общества, был полезен для всех.