"Hamster Kombat" o‘yini to‘g‘risida AXBOROT XABARI
Istiqbolli loyihalar milliy agentligiga “Hamster Kombat” o‘yini va uning “HMSTR” kripto-aktivi bilan bog‘liq ko‘plab savollar kelib tushmoqda.
Xususan, o‘zbekistonliklar ushbu turdagi o‘yinlar uchun listing jarayonidan o‘tgan kripto-aktivlarni qonuniy ravishda sotib olishi yoki sotishi mumkinmi, fuqarolar ushbu kripto-aktivlar bilan qanday va qayerda operatsiyalarni amalga oshirishi mumkinligi va hokazo.
Quyida eng ko‘p beriladigan savollarga javoblar mavjud.
1. “HMSTR” kripto-aktivmi?
Internetdagi ochiq manbalardan (rasmiy veb-sayt, “White Paper” deklaratsiyasi, ijtimoiy tarmoqlardagi loyiha profillari, Telegram messenjeri va boshqa resurslar) olingan ma’lumotlarga asoslanib, “The Hamster Foundation” - loyiha tashkilotchilari "TON" ekotizimi (tarqatilgan ma’lumotlar reyestri) doirasida "Hamster Kombat" o‘yinining "web3" o‘yinchilari uchun "Airdrop" jarayonini amalga oshirish uchun HMSTR tokenining chiqarilishini e’lon qilishdi.
Shu bilan birga, “coinmarketcap.com” axborot resursi ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu tokenga “Yagona kripto-aktiv identifikatori” (UCID) – № 32195 berilgan hamda mazkur token listingini amalga oshirishni rejalashtirgan elektron platformalar haqida ham ma’lumot taqdim etilgan.
2. “HMSTR” tokenining listingi qachon rejalashtirilgan?
Ushbu tokenning xalqaro kripto-platformalarda ro‘yxatga olinishining aniq sanasi bo‘yicha savollar loyiha tashkilotchilariga yuborilishi kerak.
3. Ushbu tokenlar egalari “Airdrop” jarayonida olingan “HMSTR” tokenlarini O‘zbekistonning qayerida qonuniy ravishda sotishi mumkin?
Qabul qilingan “HMSTR” tokenlarini faqat kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi milliy xizmat ko‘rsatuvchi provayderlar orqali, agar ular kripto-birja kotirovka ro‘yxatiga yoki kripto-do‘konning savdo savatiga kiritilgan bo‘lsa, xarid qilish yoki sotish mumkin bo‘ladi.
Shu bilan birga, eslatib o‘tamiz: ushbu turdagi tokenlar juda o‘zgaruvchan bo‘lib, aksariyat hollarda foydali funksionalligi yo‘qligi sababli ro‘yxatga kiritilgandan so‘ng qisqa vaqt ichida qadrsizlanadi.
4. Token va listing jarayoni amalga oshiriladigan kripto-platformalar haqida to‘liq ma’lumotni qayerdan olish mumkin?
“HMSTR” tokeniga oid ma’lumotlarni loyihaning rasmiy veb-saytida https://hamsterkombatgame.io/), “White Paper” deklaratsiyasida (https://hamsterkombatgame.io/docs/HK_WP_03.pdf), ijtimoiy tarmoqlar va Telegram messenjeridagi (https://t.me/hamster_kombat) loyiha profillari, “coinmarketcap.com” axborot resursida va boshqa manbalarda olish mumkin.
Shuningdek, yurtdoshlarimizdan hushyor bo‘lishlarini, loyiha bo‘yicha norasmiy ma’lumotlar manbalari orqali olingan ma’lumotlarga ishonmasliklarini, shuningdek, ushbu tokenlarni xarid qilish/sotish bo‘yicha o‘z xizmatlarini taklif qilayotgan shaxslarga ishonmasliklarini hamda turli firibgarlik sxemalari qurboni bo‘lmasliklarini so‘raymiz.
5. O‘zbekistonda “HMSTR” tokenini noqonuniy xarid qilish/sotish uchun javobgarlik bormi?
O‘zbekiston Respublikasi hududida kripto-aktivning turi yoki nomidan qat’i nazar, kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi qonun hujjatlarini buzganlik uchun qonunchilik darajasida ma’muriy va jinoiy javobgarlik choralari belgilanadi.

ИНФОРМАЦИОННОЕ СООБЩЕНИЕ об игре «Hamster Kombat»
В Национальное агентство перспективных проектов поступают вопросы, связанные с игрой «Hamster Kombat» и его крипто-активом «HMSTR».
В частности, могут ли узбекистанцы законно приобретать или продавать крипто-активы, прошедшие процесс листинга у подобного рода игр, как и где граждане могут осуществить операции с данными крипто-активами и др.
Ниже приводятся ответы на наиболее часто поступающие вопросы.
1. Является ли «HMSTR» крипто-активом?
На основании полученных данных из открытых источников (официальный сайт, декларация «White Paper», профили проекта в социальных сетях, в мессенджере «Телеграм» и другие ресурсы) в сети Интернет, «The Hamster Foundation» – организаторы проекта заявили о выпуске токена «HMSTR» в рамках экосистемы (на распределенном реестре данных) «TON» для осуществления процесса «Airdrop» для игроков «web3» игры «Hamster Kombat».
Вместе с тем, согласно данным информационного ресурса «coinmarketcap.com» данному токену присвоен «Единый идентификатор крипто-активов» (UCID) – № 32195, а также представлена информация касательно электронных платформ, на которых планируется проведение процесса листинга данного токена.
2. Когда планируется листинг токена «HMSTR»?
Вопросы касательно точной даты листинга данного токена на международных крипто-платформах необходимо адресовать организаторам проекта.
3. Где в Узбекистане владельцы данных токенов могут легально реализовать токены «HMSTR», полученные в ходе процесса «Airdrop»?
Приобретать или продавать полученные токены «HMSTR» можно будет только через национальных провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов, при включении их в котировальный лист крипто-биржи или торговую корзину крипто-магазина.
При этом напоминаем, что данного рода токены являются высоковолатильными и, зачастую, они обесцениваются в короткий промежуток времени после листинга ввиду отсутствия полезной функциональности.
4. Где можно получить полную информацию про токен, крипто-платформы, на которых будет осуществлен процесс листинга?
Данные касательно токена «HMSTR» можно получить на официальном сайте проекта (https://hamsterkombatgame.io/), в декларации «White Paper» (https://hamsterkombatgame.io/docs/HK_WP_03.pdf), профили проекта в социальных сетях и мессенджере «Телеграм» (https://t.me/hamster_kombat), в информационном ресурсе «coinmarketcap.com» и в других ресурсах.
Также просим сограждан быть бдительными, не доверять информации, полученной через неофициальные источники информации по проекту, а также не доверять лицам, предлагающим свои услуги по купле/продаже данных токенов, и не стать жертвой разных мошеннических схем.
5. Имеется ли ответственность за нелегальное осуществление купли/продажи токена «HMSTR» в Узбекистане?
На территории Республики Узбекистан, на законодательном уровне установлены меры административной и уголовной ответственности за нарушение законодательства в сфере оборота крипто-активов вне зависимости от вида или наименования крипто-актива.