O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasida elektron tijorat sohasini yanada rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 2026 yil 13 apreldagi PQ–136-son qarori ijrosini ta’minlash, shuningdek, tovarlarni bond omborlari orqali sotishni yo‘lga qo‘yish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Bond omborlari faoliyatini tashkil etish va ular orqali tovarlarni sotish tartibi to‘g‘risida”gi qaror (VMQ-388-son, 16.07.2026 yil) tasdiqlandi.
Bond ombori - xorijiy tovarlarni “erkin ombor” bojxona rejimida bojxona nazorati ostida saqlash hamda rezidentlar va norezidentlar tomonidan maxsus elektron savdo platformalari orqali jismoniy shaxslarga notijorat maqsadlarda o‘z ehtiyojlari uchun chakana sotishga mo‘ljallangan, binolar va (yoki) ochiq maydonlar, shu jumladan, erkin ombor hududini o‘z ichiga olgan maxsus jihozlangan va belgilangan joy hisoblanadi.
Mazkur qaror bilan:
Bond ombori faoliyatini tashkil etish va amalga oshirish tartibi to‘g‘risidagi vaqtinchalik nizom 1-ilovaga muvofiq;
Maxsus elektron savdo platformalari orqali jismoniy shaxslarga tovarlarni chakana sotish tartibi to‘g‘risidagi vaqtinchalik nizom
2-ilovaga muvofiq tasdiqlandi.
Bond omborlari reyestriga kiritish talablari:
- bond ombori joylashgan hududda amaldagi litsenziyaga ega erkin ombor mavjudligi;
‑ maxsus elektron savdo platformasi bilan o‘zaro hamkorlik yoki sheriklik to‘g‘risida shartnoma mavjudligi;
‑ bojxona organlarining axborot tizimlari bilan integratsiya qilingan, nazorat qilinadigan tovarlar bond omboriga kelib tushgan paytdan boshlab bojxona nazoratidan chiqarilguniga qadar ularning barcha harakat jarayonlarini to‘liq nazorat qila oladigan avtomatlashtirilgan elektron hisob yuritish tizimining mavjudligi;
‑ mulk huquqi, egalik qilish, foydalanish yoki ijara huquqlari asosida umumiy maydoni kamida 15 000 kvadrat metr bo‘lgan yaxlit erkin omborga ega bo‘lish.
Maxsus elektron savdo platformalari reyestriga kiritish talablari:
а) O‘zbekiston Respublikasining yuridik shaxsi shaklida davlat ro‘yxatidan o‘tkazish;
1. b) O‘zbekiston Respublikasining shaxsga doir ma’lumotlar to‘g‘risidagi qonunchilik talablariga rioya etishilishini ta’minlash;
2. v) quyidagilardan iborat infratuzilmaning mavjudligi:
- onlayn nazorat-kassa mashinasi yoki virtual kassa;
‑ respublika hududi bo‘yicha yetkazib berish xizmatini ko‘rsatuvchi tashkilot (tashkilotlar) bilan shartnomaning mavjudligi yoki butun mamlakat bo‘ylab buyurtmalarni yetkazib berishni ta’minlaydigan, yuk tashish uchun mo‘ljallangan o‘zining (mulk, ijara yoki lizing huquqi asosidagi) transport vositalarining mavjudligi;
- mulk huquqi, egalik qilish, foydalanish yoki ijara huquqlari asosida bond omboriga ega bo‘lishi yoxud bond omborlari reyestriga kiritilgan operatorlar bilan ombor xizmatlarini ko‘rsatish bo‘yicha shartnomaga ega bo‘lish;
- respublika hududi bo‘yicha shahar va tumanlarda buyurtmalarni topshirish punktlari, shuningdek, operatsion omborlar (shu jumladan, saralash markazlari (agar mavjud bo‘lsa) va boshqa logistika infratuzilmasi mavjudligi.
Shu bilan birga, qarorda O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Bojxona qo‘mitasi bond omborlari reyestrini shakllantirish va yuritish bo‘yicha vakolatli organ, O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi Maxsus elektron savdo platformalari reyestrini shakllantirish va yuritish bo‘yicha vakolatli organ hisoblanishi belgilandi.

Утвержден порядок организации деятельности бондовых складов и реализации через них товаров
В целях обеспечения исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 13 апреля 2026 года № ПП-136 «О мерах по созданию благоприятных условий для дальнейшего развития сферы электронной коммерции в Республике Узбекистан», а также внедрения реализации товаров через бондовые склады, принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 16.07.2026 года № 388 «Об утверждении Порядка организации деятельности бондовых складов и реализации через них товаров».
Бондовый склад – это специально оборудованное и определенное место, включающее в себя здания и (или) открытые площадки, в том числе территорию свободного склада, предназначенное для хранения иностранных товаров под таможенным контролем в таможенном режиме «свободный склад», а также для их розничной продажи резидентами и нерезидентами физическим лицам через специальные электронные торговые платформы для личных нужд в некоммерческих целях.
Постановлением утверждены:
Временное положение о порядке организации и осуществления деятельности бондового склада (приложение № 1);
Временное положение о порядке розничной продажи товаров физическим лицам через специальные электронные торговые платформы (приложение № 2).
Требования для включения в реестр бондовых складов:
- наличие действующей лицензии на свободный склад на территории, где расположен бондовый склад;
- наличие договора о сотрудничестве или партнерстве со специальной электронной торговой платформой;
- наличие автоматизированной системы электронного учета, интегрированной с информационными системами таможенных органов и позволяющей полностью контролировать все процессы перемещения подконтрольных товаров с момента их поступления на бондовый склад и до их выпуска из-под таможенного контроля;
- наличие целостного свободного склада общей площадью не менее 15 000 квадратных метров на правах собственности, владения, пользования или аренды.
Требования для включения в реестр специальных электронных торговых платформ:
а) государственная регистрация в качестве юридического лица Республики Узбекистан;
б) обеспечение соблюдения требований законодательства Республики Узбекистан о персональных данных;
в) наличие инфраструктуры, состоящей из:
- онлайн-контрольно-кассовой машины (онлайн-ККМ) или виртуальной кассы;
договора с организацией (организациями), оказывающей услуги доставки по всей территории республики, либо наличия собственных грузовых транспортных средств (на правах собственности, аренды или лизинга), обеспечивающих доставку заказов по всей стране;
- бондового склада на правах собственности, владения, пользования или аренды либо договора на оказание складских услуг с операторами, включенными в реестр бондовых складов;
- пунктов выдачи заказов в городах и районах по всей территории республики, а также операционных складов (включая сортировочные центры, при их наличии) и иной логистической инфраструктуры.
Вместе с этим, постановлением определено, что Таможенный комитет при Министерстве экономики и финансов Республики Узбекистан является уполномоченным органом по формированию и ведению реестра бондовых складов, а Национальное агентство перспективных проектов Республики Узбекистан – уполномоченным органом по формированию и ведению реестра специальных электронных торговых платформ.