Agentlik delegatsiyasi BMTTDning “Sug‘urta va xatarlarni moliyalashtirish mexanizmini tatbiq etish” mavzusidagi seminarida ishtirok etmoqda
18.07.2024
5162
2024-yil 18-19-iyul kunlari Istiqbolli loyihalar milliy agentligi delegatsiyasi Jakarta shahrida (Indoneziya) “Sug‘urta va xatarlarni moliyalashtirish mexanizmini tatbiq etish” mavzusidagi seminarda ishtirok etmoqda.
Tadbir BMTTD O‘zbekistondagi mintaqaviy vakolatxonasi tomonidan 11 davlat – Bangladesh, Jazoir, Vyetnam, Misr, Hindiston, Indoneziya, Iordaniya, Nepal, Pokiston, Tailand va O‘zbekistonning tartibga soluvchi organlari vakillari uchun tashkil etildi.
Seminar ishtirokchilariga tabiiy ofatlarni boshqarishning uch bosqichida (tabiiy ofatdan oldin, paytida va undan keyin) ko‘p tomonlama muvofiqlashtirish vositasi sifatida klaster tizimi haqida ma’lumotlar berildi.
Shu bilan birga, Indoneziyaning tabiiy ofatlarni boshqarish milliy agentligi (Badan Nasional Penanggulan Bencana) faoliyati misolida tabiiy ofatlar xavfi indeksini (xavf falokatga aylanganda dastlabki shartlarni baholash uchun foydalaniladigan tizim) joriy etish bo‘yicha tajribasi taqdim etildi.
Seminar iqlim va tabiiy ofatlar bilan bog‘liq xatarlarni moliyalashtirishning yaxlit tizimi hamda qishloq xo‘jaligi faoliyati sohasida tajriba va innovatsion modellar almashish uchun samarali platforma bo‘lib xizmat qilmoqda.
Seminar doirasida Agentlik va Indoneziya moliyaviy xizmatlar boshqarmasi (OJK) vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi, unda yashil va islom moliyasining turli jihatlarini joriy etish masalasi muhokama qilindi.
O‘zbekistonda islom moliyasi tamoyillarini joriy etish bo‘yicha amalga oshirilgan qadamlarni hisobga olgan holda Indoneziya tartibga soluvchi organi vakillari “suquq” islom qimmatli qog‘ozlari sohasida o‘quv seminarlarini o‘tkazishda yordam berishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

18-19 июля 2024 года делегация Национального агентства перспективных проектов принимает участие в семинаре на тему «Внедрение механизма страхования и финансирования рисков» в г. Джакарта (Индонезия).
Мероприятие организовано региональным офисом ПРООН в Узбекистане для реryляторов из 11 стран – Бангладеша, Алжира, Вьетнама, Египта, Индии, Индонезии, Иордании, Непала, Пакистана, Таиланда, а также Узбекистана.
Участникам семинара представлена информация о системе кластеров как инструменте многосторонней координации на трех этапах управления стихийными бедствиями (до, во время и после стихийного бедствия).
Индонезийская сторона рассказала о своем опыте внедрения индекса риска стихийных бедствий (система, используемая для оценки предпосылок, когда угроза становится катастрофой) на примере деятельности Национального агентства по противодействию стихийным бедствиям Индонезии (Badan Nasional Penanggulan Bencana).
Семинар служит эффективной площадкой для обмена опытом и инновационными моделями в области интегрированной системы финансирования рисков, связанных с климатом и стихийными бедствиями, сельскохозяйственной деятельностью.
На полях семинара состоялась встреча представителей Агентства и Управления финансовых услуг Индонезии (OJK), в ходе которой обсуждены вопросы и опыт внедрения различных аспектов зеленого и исламского финансирования.
С учетом предпринимаемых в Узбекистане шагов по внедрению принципов исламского финансирования, представители регулятора Индонезии выразили готовность оказать содействие в проведении образовательных семинаров в области исламских ценных бумаг «сукук».