Barqaror tokenlar aylanmasini tartibga solishning maxsus huquqiy rejimini taqdim etish tartibi to‘g‘risidagi nizomga o‘zgartirishlar kiritildi
3196
Istiqbolli loyihalar milliy agentligi va O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining qo‘shma qarori bilan “Barqaror tokenlar aylanmasini tartibga solishning maxsus huquqiy rejimini taqdim etish tartibi to‘g‘risidagi nizom”ga (keyingi o‘rinlarda – Nizom (ro‘yxat raqami 3818-1, 22.07.2026 y.) o‘zgartirishlar kiritildi.
Kiritilgan o‘zgartirishlar barqaror tokenlar chiqarilishini ta’minlash mexanizmlarini yanada takomillashtirish, ularning ishonchliligini oshirish hamda raqamli moliya sohasida innovatsion yechimlarni joriy etish uchun huquqiy bazani mustahkamlashga qaratilgan.
Xususan, endilikda barqaror tokenlarni chiqarishda ta’minot sifatida nafaqat milliy va (yoki) xorijiy valyutadagi mablag‘lar, balki O‘zbekiston Respublikasining davlat qimmatli qog‘ozlaridan ham foydalanish mumkin.
Shu munosabat bilan Nizomda barqaror tokenlarning ta’minotiga qo‘yiladigan talablar takomillashtirildi. Jumladan, davlat qimmatli qog‘ozlarini ta’minot sifatida kiritish, ularni Markaziy bank foydasiga bloklash hamda blokdan chiqarish tartibi aniq belgilandi. Bunda davlat qimmatli qog‘ozlari bo‘yicha daromad olish huquqi emitentda saqlanib qoladi.
Shuningdek, muomaladagi barqaror tokenlarning umumiy nominal qiymati alohida hisobvaraqdagi mablag‘lar hamda Markaziy bank foydasiga bloklangan davlat qimmatli qog‘ozlarining nominal qiymatidan kam ta’minlanmasligi belgilandi.
Nizomga muvofiq, barqaror tokenlar ta’minotini shakllantirishda kredit mablag‘lari, garovga olingan aktivlar yoki boshqa jalb qilingan mablag‘lardan foydalanishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Mazkur o‘zgartirishlar barqaror tokenlarni chiqarish va ular aylanmasini tashkil etishda moliyaviy barqarorlikni ta’minlash, ishtirokchilar hamda foydalanuvchilar manfaatlarini himoya qilish, shuningdek, raqamli aktivlar bozorining barqaror rivojlanishi uchun yanada mustahkam huquqiy asos yaratadi.

В Положение о порядке предоставления специального правового режима регулирования обращения стабильных токенов внесены изменения
23.07.2026
3194
Совместным постановлением Национального агентства перспективных проектов и Центрального банка Республики Узбекистан внесены изменения в Положение о порядке предоставления специального правового режима регулирования обращения стабильных токенов (далее – Положение) (рег. № 3818-1, 22.07.2026 г.).
Внесенные изменения направлены на дальнейшее совершенствование механизмов обеспечения выпуска стабильных токенов, повышение их надежности, а также укрепление правовой базы для внедрения инновационных решений в сфере цифровых финансов.
В частности, отныне в качестве обеспечения при выпуске стабильных токенов могут использоваться не только денежные средства в национальной и (или) иностранной валюте, но и государственные ценные бумаги Республики Узбекистан.
В этой связи в Положении усовершенствованы требования к обеспечению стабильных токенов. В частности, определен порядок использования государственных ценных бумаг в качестве обеспечения, их блокирования в пользу Центрального банка, а также снятия такой блокировки. При этом за эмитентом сохраняется право на получение доходов по указанным государственным ценным бумагам.
Кроме того, установлено, что совокупная номинальная стоимость находящихся в обращении стабильных токенов не может превышать сумму денежных средств, размещенных на отдельном счете, а также номинальную стоимость государственных ценных бумаг, заблокированных в пользу Центрального банка.
Согласно Положению, при формировании обеспечения стабильных токенов не допускается использование кредитных средств, активов, полученных в залог, а также иных привлеченных средств.
Внесенные изменения создают дополнительную правовую основу для обеспечения финансовой стабильности при выпуске и обращении стабильных токенов, защиты интересов участников и пользователей, а также дальнейшего устойчивого развития рынка цифровых активов.