«ASTANA» XALQARO MOLIYA MARKAZI VAKILI BILAN UCHRASHUV O‘TKAZILDI.
2022 yil 3 iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligida, Agentlik direktorining birinchi o‘rinbosari V.Pak hamda «Astana» Xalqaro moliya markazi (keyingi o‘rinlarda – AXMM) vakili A.Devletov bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuv davomida jahon kripto-bozori rivojlanishining global yo‘nalishlari muhokama qilinib, O‘zbekiston va Qozog‘istonda kripto-aktivlar aylanmasini huquqiy tartibga solish masalalari bo‘yicha fikr va tajriba almashinuvi bo‘lib o‘tdi.
V.Pak ikki davlatda kripto-aktivlar aylanmasini huquqiy tartibga solishni uyg‘unlashtirish lozimligini ko‘rsatib, bu kripto-aktivlar aylanmasi sohasida faoliyat yurituvchi tadbirkorlik subyektlari o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni rivojlantirishini ta’kidlab o‘tdi.
Bundan tashqari, Agentlik va AXMM o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish masalalari, shu jumladan kripto-aktivlar aylanmasi sohasini tartibga solish maxsus rejimi (“Tartibga solish qumdoni”) rezidentlarini faoliyatini monitoring va nazorat qilish mexanizmlarini joriy qilish hamda kelgusidagi hamkorlik bo‘yicha aniq qadamlarni rejalashtirish muhokama qilindi.

ОРГАНИЗОВАНА ВСТРЕЧА С ПРЕДСТАВИТЕЛЕМ МЕЖДУНАРОДНОГО ФИНАНСОВОГО ЦЕНТРА «АСТАНА».
3 июня 2022 года состоялась встреча первого заместителя директора Агентства В.Пака с представителем Международного финансового центра «Астана» (далее – МФЦА) А.Давлетовым.
В ходе встречи были обсуждены глобальные тенденции развития мирового крипто-рынка, состоялся обмен мнениями и опытом по вопросам правового регулирования оборота крипто-активов в Узбекистане и Казахстане.
В.Пак обозначил необходимость гармонизации подходов в правовом регулировании оборота крипто-активов, что должно создать основу для интеграции и развития взаимодействия субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность в сфере оборота крипто-активов, двух стран.
Кроме того, были обсуждены вопросы организации двухстороннего сотрудничества между Агентством и МФЦА, в том числе по внедрению механизмов мониторинга и контроля за деятельностью резидентов Специального режима регулирования в сфере оборота крипто-активов (Специальный режим «регуляторных песочниц»), а также намечены конкретные шаги по дальнейшему сотрудничеству.