Agentlikning nazorat bo‘linmalari xodimlari uchun trening
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 14-noyabrdagi PF-184-sonli Farmoniga muvofiq, Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (keyingi o‘rinlarda – Agentlik) nazorat bo‘limi xodimlarining mas’uliyati va bilimlarini oshirish bo‘yicha doimiy chora-tadbirlarni amalga oshirmoqda.
Shu munosabat bilan, Agentlik Biznes-ombudsman idorasi bilan birgalikda tekshiruvlar o‘tkazish huquqini beruvchi maxsus sertifikatga ega bo‘lgan xodimlar uchun o‘quv kursi tashkil etdi. O‘quv kursidan ko‘zlangan asosiy maqsad Agentlik tomonidan nazorat qilinadigan tadbirkorlik subyektlari tekshiruvi hamda xodimlarning ushbu sohadagi malakasi va ko‘nikmalarini oshirish bo‘ldi. Tadbirkorlik subyektlari faoliyatiga noqonuniy aralashuvlar va asossiz tekshiruvlarning oldini olishga alohida e’tibor qaratildi.
O‘quv kursi davomida ishtirokchilar qonun hujjatlariga muvofiq tekshiruvlar o‘tkazish, tadbirkorlarning huquqlariga rioya qilish, vakolatli organlarni xabardor qilish, samarali profilaktika tadbirlarini amalga oshirish va tadbirkorlarning tekshiruvlarini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun mo‘ljallangan "Yagona davlat nazorati" axborot tizimi haqida batafsil tushuntirishlar oldilar.

Тренинг для сотрудников надзорных подразделений Агентства
Агентством в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № ПФ-184 от 14 ноября 2024 года на постоянной основе принимаются меры по повышению ответственности и уровня знаний сотрудников надзорных подразделений.
В этой связи, Национальным агентством перспективных проектов совместно с аппаратом Бизнес-омбудсмана организован специальный обучающий курс для сотрудников, имеющих специальное свидетельство на право проведения проверок. Главная цель обучения – повышение качества проводимых проверок деятельности хозяйствующих субъектов, находящихся под надзором Агентства, а также повышение квалификации и навыков сотрудников в этой области. Особое внимание было уделено вопросам недопущения незаконного вмешательства в деятельность хозяйствующих субъектов и необоснованных проверок.
В ходе обучения участникам были предоставлены подробные разъяснения по информационной системе «Единый государственный контроль», предназначенной для проведения проверок в законном порядке, соблюдения прав предпринимателей, информирования уполномоченных органов, осуществления эффективных профилактических мер и регистрации проверок деятельности предпринимателей.