ЙТҲ тўғрисида хабарнома расмийлаштириш бўйича “Sug‘urta servis” мобил иловаси ишга туширилди
Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги Транспорт воситалари эгаларининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилиш бўйича тўловларни кафолатлаш жамғармаси билан ҳамкорликда йўл-транспорт ҳодисалари тўғрисидаги хабарларни онлайн юбориш ва кўриб чиқиш учун “Sug‘urta servis” мобиль иловасини ишга туширди.
Эндиликда транспорт воситалари эгалари ички ишлар ходимлари иштирокисиз йўл-транспорт ҳодисаси содир бўлган жойдан фотосуратлар ва зарур ҳужжатларнинг электрон шакллантириб, йўл-транспорт ходисаси тўғрисида онлайн хабарнома расмийлаштириши ва суғурта компаниясига юбориши орқали етказилган зарарнинг ўрнини қоплаши мумкин. Ушбу имконият йўл-транспорт ҳодисаси иштирокчилари томонидан хабарномаларни шунингдек, суғурта даъволарига оид аризаларни бериш ва кўриб чиқиш тартибини, сезиларли даражада соддалаштиради.
Онлайн хабарноманинг афзалликлари:
- вақтни тежаш
- ички ишлар органлари ходимлари иштирокисиз хабарномани электрон расмийлаштириш
- бахтсиз ҳодиса содир бўлганда тирбандликни камайтириш
- қоғоз ҳужжат айланиши ҳажмининг қисқариши
- ички ишлар ходимларининг самарадорлигини ошириш
- суғурта товонини олиш тартибини соддалаштириш
Барча ҳаракатлар ва хабардор қилиш босқичлари ягона мобил илованинг фойдаланувчиси шахсий кабинетида кўрсатилади. Суғурта компаниялари аризаларни 15 кун ичида кўриб чиқади ва тўловни тўлаш, асосли рад этиш тўғрисида қарор чиқаради ёки Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизматига юборилганлиги ҳақида хабар беради.
Илова қулай интерфейс ва оддий навигацияга эга. Иловани App Store ва Google Play платформасида юклаб олишингиз мумкин.

Запущено мобильное приложение “Sug‘urta servis” по оформлению извещения о ДТП
Национальным агентством перспективных проектов совместно с Фондом гарантирования выплат по обязательному страхованию гражданской ответственности владельцев транспортных средств запущено мобильное приложение “Sug‘urta servis” для онлайн подачи и рассмотрения извещения о ДТП.
Теперь владельцы автомобилей могут без участия сотрудников органов внутренних дел онлайн оформить извещение о ДТП, отправив фотографии с места происшествия и электронные копии необходимых документов, а также получить компенсацию на возмещение ущерба. Данная возможность позволит существенно упростить процедуру оформления и рассмотрения извещения, а также страховых претензий участниками ДТП.
Преимущества онлайн подачи извещения:
- экономия времени
- оформление извещения без участия сотрудников органов внутренних дел
- снижение пробок на дорогах при возникновении ДТП
- снижение объема бумажного документооборота
- повышение эффективности работоспособности сотрудников СБДД
- упрощение процедуры получения страховой компенсации
Все действия и этапы извещения отображаются в приложении, а также в личных кабинетах страховых компаний. Страховые компании в течение 15 дней рассматривают заявки и выдают по ним решение об оплате, отказ или уведомляют о том, что случай передан на рассмотрение в СБДД.
Приложение имеет удобный интерфейс и простую навигацию. Скачать приложение можно в App Store и Google Play.
Подробную информацию о создании уведомления в мобильном приложении «Sug‘urta Servis» вы можете получить из следующей видеоинструкции.