Тартибга солиш қумдони доирасида валюта облигацияларини чиқариш тартиби тўғрисидаги низом қабул қилинди
30.04.2026
2169
Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги томонидан Капитал бозори соҳасида "Тартибга солиш қумдони" махсус ҳуқуқий режими доирасида хорижий валютада облигацияларни чиқариш, жойлаштириш, муомалага чиқариш ва сўндириш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Ҳужжат Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 18 декабрдаги "Капитал бозорида инвестиция муҳитини яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги ПФ-254-сон Фармони ижросини таъминлаш мақсадида ишлаб чиқилган бўлиб, унга кўра маҳаллий эмитентларга капитал бозори соҳасидаги “Тартибга солиш қумдони” (кейинги ўринларда - Тартибга солиш қумдони) махсус ҳуқуқий режими доирасида хорижий валютада ифодаланган корпоратив облигацияларни (кейинги ўринларда - валюта облигациялари) чиқариш ҳуқуқи берилган.
Низом валюта облигациялари чиқарилуви, муомаласи ва уларни сўндириш тартибини, шу жумладан қуйидагиларни белгилайди:
фақат капитал бозори соҳасида Тартибга солиш қумдони иштирокчилари мақомига эга бўлган эмитентлар, инвестиция воситачилари (шу жумладан андеррайтерлар) ва банк-агентлар учун валюта облигацияларини чиқариш ва муомалага киритишга рухсат бериш;
депозитарий, фонд биржаси ва банк-агентнинг валюта облигацияларини жойлаштириш, муомалага киритиш ва сўндириш жараёнида иштирок этиш масаласи;
эмитентларнинг молиявий ҳолатига қўйиладиган талаблар, шу жумладан молиявий ковенантлар тизими;
валюта облигацияларини чиқариш учун махсус мақсадли компаниялардан (SPV) фойдаланиш имкониятини яратиш;
валюта облигациялари чиқарилишини таъминлаш усулларини тартибга солиш.
Инвесторларни ҳимоя қилиш ва хатарларни бошқаришни таъминлаш мақсадида Низом инвесторлар учун шаффофлик ва башорат қилишнинг асосий кафолатларини шакллантиради, жумладан:
эмиссия рисоласининг мажбурий мавжудлиги (бунда эмитентнинг чиқариш тўғрисидаги қарорини Агентлик томонидан тасдиқлаш талаб этилмайди);
эмитентнинг валюта облигацияларининг барча эгалари олдидаги мажбуриятларини бажаришнинг ягона шартлари;
валюта облигацияларини чиқариш шартлари бузилганда Агентлик ва валюта облигациялари эгаларининг тезкор ҳаракат қилиш механизмлари, шу жумладан назарда тутилган ҳолларда мажбуриятларни муддатидан олдин ҳал этиш имконияти;
эмитентнинг молиявий ҳолати ва жалб этилган маблағлардан фойдаланилиши тўғрисидаги ахборотни мунтазам равишда очиб беришга доир талаблар.
Низом доирасидаги валюта режими валюта облигациялари инвесторларда мавжуд бўлган хорижий валютани, жумладан молия тизимидан ташқарида бўлган маблағларни жалб этишни рағбатлантиришга йўналтирилган бўлиб, конвертацияга қўшимча юклама юзага келтирмаслигини инобатга олган ҳолда шакллантирилган.
Низомнинг қабул қилиниши хўжалик юритувчи субъектларнинг валюта маблағларини жалб қилишда янги кредит бўлмаган инструментлардан фойдаланиш имкониятларини кенгайтиришга қаратилган бўлиб, бу ҳам миллий фонд бозорига ликвидликни жалб қилишнинг қўшимча имкониятини яратади.

Принято Положение о порядке выпуска валютных облигаций в рамках регуляторной песочницы
Национальным агентством перспективных проектов утверждено Положение о порядке выпуска, размещения, обращения и погашения облигаций, номинированных в иностранной валюте, в рамках специального правового режима «Регуляторной песочницы» в сфере рынка капитала.
Документ разработан во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 18 декабря 2025 года № УП-254 «О дополнительных мерах по улучшению инвестиционного климата на рынке капитала», согласно которому отечественным эмитентам в рамках специального правового режима «Регуляторной песочницы» (далее – Регуляторная песочница) в сфере рынка капитала было предоставлено право выпускать корпоративные облигации, номинированные в иностранной валюте (далее – валютные облигации).
Положение определяет порядок выпуска, обращения и погашения валютных облигаций, включая:
допуск к выпуску и обращению валютных облигаций исключительно для эмитентов, инвестиционных посредников (включая андеррайтеров) и банк-агентов, имеющих статус участников Регуляторной песочницы в сфере рынка капитала;
вопросы участия депозитария, фондовой биржи и банка-агента в ходе размещения, обращения и погашения валютных облигаций;
требования к финансовому состоянию эмитентов, включая систему финансовых ковенантов;
предоставление возможности использования компаний специального назначения (SPV) для выпуска валютных облигаций;
регулирование способов обеспечения выпусков валютных облигаций.
В целях обеспечения защиты инвесторов и управления рисками Положение формирует базовые гарантии прозрачности и предсказуемости для инвесторов, включая:
обязательное наличие проспекта эмиссии (при этом согласование решения эмитента о выпуске с Агентством не требуется);
единые условия исполнения обязательств эмитента перед всеми держателями валютных облигаций;
механизмы оперативного реагирования Агентства и владельцев валютных облигаций на нарушения условий выпуска, включая возможность досрочного урегулирования обязательств в предусмотренных случаях;
требования к регулярному раскрытию информации о финансовом состоянии эмитента и использовании привлеченных средств.
Особенности валютного режима в рамках Положения выстроены с учетом того, что валютные облигации ориентированы на стимулирование привлечения уже имеющейся у инвесторов иностранной валюты, в том числе находящейся вне финансовой системы, без создания дополнительной нагрузки на конвертацию.
Принятие Положения направлено на расширение возможностей хозяйствующих субъектов в привлечении валютных средств путем использования новых некредитных инструментов, что также создаст дополнительный канал привлечения ликвидности на национальный фондовый рынок.