“ЎЗБЕКИСТОН ТИНГЛОВЧИЛАРИ УЧУН КРИПТО-АКТИВЛАР ВА БЛОКЧЕЙН ТЕХНОЛОГИЯЛАРИ” МАВЗУСИДА СЕМИНАРЛАР ТУРКУМИ БОШЛАНДИ.
28.07.2022
4744
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (кейинги ўринларда – Агентлик) томонидан дойимий равишда Ўзбекистон Республикаси вазирликлари ва идоралари ҳодимларининг малакасини ошириш масалалари юзасидан Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистондаги элчихонаси билан ҳамкорлик ўрнатилган.
Мазкур ҳамкорлик доирасида 2022 йил 28 июл куни “Ўзбекистон тингловчилари учун крипто-активлар ва блокчейн технологиялари” мавзусида семинарлар туркуми бошланди.
Тадбирнинг ташкилотчиси ХХР Савдо вазирлигининг буюртмасига асосан Гуйчжоу Фанлар академияси белгиланган. Семинарларда Хитой Фанлар академиясининг Дастурий таъминот институти, Хитой Халқ банки, Катта маълумотлар бюроси, Гуйчжоу Саноат ривожланиш илмий-тадқиқот интститути ҳодимлари ҳамда бошқа мутахассис ва экспетрлар лектор сифатида қатнашмоқдалар.
Семинарлар туркуми доирасида “Блокчейнга кириш”, “Суверен блокчейн билан танишиш”, “Блокчейнни инновацион қўлланилиши”, “Рақамли юань ва биткоин”, “Криптография ва активларни шифларнишига кириш”, “Рақамли қишлоқ” қуриш”, “Хитой рақамли иқтисодиётнинг ривожланишига кириш” ва бошқа мавзулар кўриб чиқилади.
Тадбирда Ўзбекистон томонидан Агентлик ва Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментининг вакиллари иштирок этмоқдалар.

СТАРТОВАЛ ЦИКЛ СЕМИНАРОВ НА ТЕМУ «КРИПТО-АКТИВЫ И ТЕХНОЛОГИИ БЛОКЧЕЙН ДЛЯ СЛУШАТЕЛЕЙ ИЗ УЗБЕКИСТАНА»
28.07.2022
4741
Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан (далее – Агентство) на постоянной основе налажено сотрудничество с Посольством Китайской Народной Республики в Республике Узбекистан по вопросам повышения квалификации сотрудников министерств и ведомств Республики Узбекистан.
В рамках данного сотрудничества 28 июля 2022 года стартовал цикл семинаров на тему «Крипто-активы и технологии блокчейн для слушателей из Узбекистана».
Организатором мероприятия выступает Академия наук Гуйчжоу (КНР) по заказу Министерства коммерции КНР. Лекторами на семинарах выступают сотрудники Института программного обеспечения Китайской академии наук, Народного банка Китая, Бюро больших данных, Научно-исследовательского института промышленного развития Гуйчжоу, а также другие эксперты и специалисты.
В рамках цикла семинаров будут рассмотрены такие темы, как «Введение в блокчейн», «Знакомство с суверенным блокчейном», «Инновационное применение блокчейна», «Биткойн и цифровой юань», «Введение в криптографию и шифрование активов», «Строительство «цифровой деревни» и применение цифровой валюты», «Введение в развитие цифровой экономики Китая» и другие.
С узбекской стороны в мероприятии принимают участие представители Агентства и Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан.