Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги ва Озарбайжон Республикаси Марказий банки ўртасида Ўзаро англашув меморандуми имзоланди
19.01.2026
1887
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (кейинги ўринларда – Агентлик) ва Озарбайжон Республикаси Марказий банки капитал бозори, суғурта бозори ҳамда крипто-активлар айланмаси соҳаларида ривожлантириш, тартибга солиш ва назорат қилиш масалалари бўйича ҳамкорликка доир Ўзаро англашув меморандумини имзоладилар.
Меморандум тарафлар ваколатлари доирасида ўзаро ҳамкорликнинг узоқ муддатли ва барқарор платформасини шакллантириш, шунингдек тажриба ва ахборот алмашинувини қўллаб-қувватлашга қаратилган. Ҳужжат халқаро тадбирлар, семинарлар, форумлар ва тренингларни ташкил этиш, онлайн учрашувлар ва қисқа муддатли ўқув сафарларини ўтказиш, қўшма илмий-тадқиқот лойиҳаларини амалга ошириш, шунингдек тегишли соҳаларда қонунчилик ва статистик маълумотлар алмашиш каби йўналишлар бўйича ҳамкорликни ривожлантиришни назарда тутади.
Меморандум доирасида инновацион молиявий технологияларни ривожлантириш, молиявий инклюзивлик ва операцион самарадорликни ошириш, шунингдек финтех-компанияларни тартибга солиш ва янги молиявий технологиялар бўйича энг яхши амалиётлар билан ўртоқлашиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилган.
Меморандумнинг имзоланиши тарафларнинг Ўзбекистон Республикаси ва Озарбайжон Республикасида замонавий молиявий бозорларни ривожлантириш ҳамда институционал ҳамкорликни мустаҳкамлашга бўлган ўзаро манфаатдорлигини акс эттиради.

Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан и Центральным банком Республики Азербайджан подписан Меморандум о взаимопонимании
19.01.2026
2027
Национальное агентство перспективных проектов Республики Узбекистан (далее – Агентство) и Центральный банк Республики Азербайджан подписали Меморандум о взаимопонимании в сфере сотрудничества по вопросам развития, регулирования и надзора за рынками капитала, страхования и оборота крипто-активов.
Меморандум направлен на формирование долгосрочной и устойчивой платформы взаимодействия, а также на содействие обмену опытом и информацией в рамках компетенций сторон. Документ предусматривает развитие сотрудничества по таким направлениям, как организация международных мероприятий, семинаров, форумов и тренингов, проведение онлайн-встреч и краткосрочных учебных визитов, реализация совместных научно-исследовательских проектов, обмен законодательной и статистической информацией в профильных сферах.
Отдельное внимание в рамках Меморандума уделено вопросам развития инновационных финансовых технологий, повышению финансовой инклюзивности и операционной эффективности, а также обмену лучшими практиками по регулированию финтех-компаний и новым финансовым технологиям.
Подписание Меморандума отражает взаимную заинтересованность сторон в укреплении институционального сотрудничества и развитии современных финансовых рынков в Республике Узбекистан и Азербайджанской Республике.