Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги, Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ва Ўзбекистон Республикаси Солиқ қўмитасининг қўшма қарори билан Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2026 йил 17 апрелдаги ПҚ-143-сон “Қорақалпоғистон Республикасида махсус майнинг зонасини ташкил этиш ва унинг фаолиятини йўлга қўйиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ижросини таъминлаш мақсадида Крипто-активлар айланмаси соҳасидаги фаолиятни амалга ошириш учун йиғимлар миқдорини белгилаш, уларни тўлаш ва тақсимлаш тартиби тўғрисидаги Низомга қўшимча ва ўзгартиришлар киритилди (2026 йил 27 июль, рўйхат рақами 3388-2).
Киритилган қўшимчаларга мувофиқ, Қорақалпоғистон Республикаси ҳудудида ташкил этилган “Besqala Mining Valley” махсус майнинг зонаси резидентлари 2035 йил 1 январга қадар крипто-активлар айланмаси соҳасидаги фаолиятни амалга ошириш учун белгиланган йиғимларни тўлашдан озод этилади.
Ушбу имтиёз махсус майнинг зонаси резидентлари учун қулай шарт-шароитлар яратиш ва уларнинг даромадларини ошириш, хорижий инвестицияларни жалб қилиш ҳамда Қорақалпоғистон Республикасининг инвестициявий жозибадорлигини оширишга хизмат қилади.

Совместным постановлением Национального агентства перспективных проектов, Министерства экономики и финансов и Налогового комитета Республики Узбекистан во исполнение постановления Президента Республики Узбекистан от 17 апреля 2026 года № ПП-143 «О мерах по созданию специальной майнинговой зоны в Республике Каракалпакстан и организации её деятельности» внесены дополнения и изменение в Положение об установлении размеров сборов за осуществление деятельности в сфере оборота крипто-активов, порядке их уплаты и распределения (рег. № 3388-2, 27 июля 2026 года).
В соответствии с внесённым дополнением резиденты специальной майнинговой зоны «Besqala Mining Valley», созданной на территории Республики Каракалпакстан, освобождаются до 1 января 2035 года от уплаты сборов, установленных за осуществление деятельности в сфере оборота крипто-активов.
Данная льгота направлена на создание благоприятных условий для резидентов специальной майнинговой зоны и повышение их доходов, привлечение иностранных инвестиций, а также повышение инвестиционной привлекательности Республики Каракалпакстан.