Крипто-активлар айланмаси соҳасида жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш чора-тадбирларига риоя қилиш ва қўллаш бўйича тренинг ўтказилди
03.02.2023
4781
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги томонидан Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти билан ҳамкорликда крипто-активлар айланмаси соҳасидаги хизматлар провайдерларининг масъул ходимлари учун жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш (ЖФОДЛ/ТМ/ОМҚҚТҚК) бўйича қонунчилик талабларига риоя этиш масалаларига бағишланган тренинг ташкил этилди.
Тадбир давомида Агентлик ва Департамент ходимлари томонидан ЖФОДЛ/ТМ/ОМҚҚТҚК соҳасидаги халқаро стандартлар (ФАТФ Тавсиялари) талаблари, шубҳали операциялар тўғрисида хабарларни жўнатиш ҳамда террорчилик фаолиятида ёки оммавий қирғин қуролини тарқатишда иштирок этаётган ёки иштирок этишда гумон қилинаётган шахслар рўйхати билан ишлаш тартиби, шунингдек, самарали ички назоратни ташкил этиш ва амалга оширишнинг бошқа жиҳатлари юзасидан тушунчалар бериб ўтилди.
Агентлик ЖФОДЛ/ТМ/ОМҚҚТҚК масалалари юзасидан крипто-активлар айланмаси соҳасида хизматлар провайдерлари ходимларининг малакасини ошириш бўйича ишларни давом эттиради.

Проведен тренинг по вопросам соблюдения и применения мер по борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма в сфере оборота крипто-активов
03.02.2023
4783
Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан совместно с Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан для ответственных сотрудников провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов организован тренинг по вопросам соблюдения требований законодательства по противодействию легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения (ПОД/ФТ/ФРОМУ).
В ходе мероприятия сотрудниками Агентства и Департамента были разъяснены требования международных стандартов (Рекомендации ФАТФ) в сфере ПОД/ФТ/ФРОМУ, порядок направления сообщений о подозрительных операциях и работы с перечнями лиц, участвующих или подозреваемых в участии в террористической деятельности или распространении оружия массового уничтожения, а также другие аспекты организации и осуществления эффективного внутреннего контроля.
Агентством будет продолжена работа по обеспечению повышения квалификации сотрудников провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов по вопросам ПОД/ФТ/ФРОМУ.