Капитал бозори соҳасида «Тартибга солиш қумдони» махсус ҳуқуқий режимини таъминлаш тартиби жорий этилди
31.01.2024
9126
Капитал бозорини янада ривожлантириш, унинг инфратузилмасини такомиллаштириш, инвесторларни капитал бозорига жалб этишни рағбатлантириш, чет эл инвесторлари учун маҳаллий фонд бозорида қатнашиш тартибини соддалаштириш мақсадида Республикамизда кенг кўламли ислоҳотлар амалга ошириб келинмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 2 сентябрдаги “Капитал бозорини ривожлантиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-291-сон қарори вазифаларини бажариш мақсадида Капитал бозори соҳасида “Тартибга солиш қумдони” махсус ҳуқуқий режимини тақдим қилиш тартиби тўғрисидаги Низом ишлаб чиқилди ва тасдиқланди (рўйхат рақами 3493-сон, 2024 йил 29 январь).
Махсус ҳуқуқий режимни жорий этишдан асосий мақсад хорижий инвесторларнинг маҳаллий капитал бозорига киришини осонлаштиришга қаратилган илғор хорижий тажрибани синовдан ўтказиш, Ўзбекистон Республикасига инвестицияларни жалб этишнинг янги шакл ва усулларини жорий этишнинг ҳуқуқий механизмларини ишлаб чиқишдан иборат.
Мисол учун, Махсус ҳуқуқий режим хорижий номинал сақловчилар учун бир қатор енгилликларни яратади. Яъни улар энди Ўзбекистон Республикасида махсус лицензия олиш, филиал ёки янги юридик шахс ташкил этиш ҳамда устав капиталида маҳаллий юридик шахснинг иштирок этиш заруратидан озод этиладилар.
Шу билан бирга, уларга Ўзбекистон Республикаси Марказий банкида хорижий ва миллий валютада ҳисоб рақамлари, Қимматли қоғозлар марказий депозитарийси”да ва “Ўзбекистон республика валюта биржаси” АЖ депозитарий тизимида қимматли қоғозлар бўйича ҳисобварақлар очиш имконияти ҳам берилган.
Шунингдек, 38 та тан олинган хорижий юрисдикциядан (АҚШ, Хитой, Буюк Британия, Сингапур, Япония ва бошқалар) профессионал иштирокчилар Махсус ҳуқуқий режим иштирокчилари бўлишлари мумкин.
Ушбу чора-тадбирларнинг қабул қилиниши капитал бозорини жадал ривожлантириш, илғор хорижий тажрибани жорий этиш ва мамлакатнинг инвестициявий жозибадорлигини оширишга қаратилган.

Внедрен порядок предоставления специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере рынка капитала
31.01.2024
5192
В целях дальнейшего развития рынка капитала, улучшения его инфраструктуры, стимулирования привлечения инвесторов на рынок капитала, упрощения процедуры участия иностранных инвесторов на местном фондовом рынке, в Республике Узбекистан осуществляются широкомасштабные реформы.
Во исполнение задач, определенных постановлением Президента Республики Узбекистан от 2 сентября 2023 года № ПП-291 «О дополнительных мерах по развитию рынка капитала», Национальным агентством перспективных проектов разработано и утверждено Положение о порядке предоставления специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере рынка капитала (рег. Министерства юстиции Республики Узбекистан от 29 января 2024 г., рег. № 3493).
Основными целями и задачами внедрения Специального правового режима являются апробирование передовой зарубежной практики, направленной на облегчение доступа на местный рынок капитала иностранных инвесторов, выработку правовых механизмов по внедрению новых форм и методов привлечения инвестиций в Республику Узбекистан.
К примеру, Специальный правовой режим предоставляет возможность иностранным номинальным держателям осуществлять свою деятельность в Республике Узбекистан без получения отдельной лицензии, создания филиала или нового юридического лица либо без участия в уставном капитале местного юридического лица.
Наряду с этим, им также предоставляется возможность открывать счета в Центральном банке Республики Узбекистан в иностранной и национальной валюте, счета депо в Центральном депозитарии ценных бумаг и в депозитарной системе АО «Узбекская республиканская валютная биржа».
Участниками Специального правового режима могут стать профессиональные участники из 38 признанных иностранных юрисдикций (США, Китай, Великобритания, Сингапур, Япония и др.).
Принятие указанных мер направлено на ускоренное развитие национального рынка капитала, внедрение передовой зарубежной практики и повышение инвестиционной привлекательности страны.