Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги ва Binance крипто-биржаси Ўзбекистон Республикаси ҳудудида мижозларга хизмат кўрсатиш масаласи юзасидан тегишли келишувга эришдилар
24709
Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (кейинги ўринда – Агентлик) энг йирик крипто-биржаларидан бири – Binance томонидан Ўзбекистон Республикаси фойдаланувчиларига (резидентларига) хизмат кўрсатиш масаласини ҳал қилди.
Мамлакатимиз ҳудудида Binance крипто-биржаси ўз фаолиятини қонунчилик билан белгиланган тартибда маҳаллий “CoinPayМЧЖ орқали амалга оширишни режалаштирмоқда.
Маълумот учун: “COINPAY” МЧЖ крипто-активлар айланмаси соҳасида расмий хизмат кўрсатувчи провайдер бўлиб, у крипто-биржа ва крипто-дўкон фаолиятини амалга ошириш учун тегишли лицензияларга эга.
Ўзбекистон Республикаси резидентлари Binance платформасигаCOINPAYМЧЖнинг тегишли ресурслари (coinpay.uz) орқали киришларига имконият берилади. Шу билан бирга, фойдаланувчилар ўз маблағларини банк карталари ва миллий тўлов тизимлари орқали миллий валютада киритиш ҳамда чиқариш имкониятига эга бўладилар.
Тизимни ишга тушириш, ҳамкорлар платформаларининг барча модуллари, жумладан, миллий тўлов тизимлари билан интеграциялашганидан сўнг амалга ошириш режалаштирилган. Тизимнинг ишга туширилиши ҳақида ҳамкорларнинг расмий ресурсларида (CoinPay и Binance) қўшимча равишда эълон қилинади.
2024 йилнинг январь ойида Агентлик томонидан Binance крипто-биржасига нисбатан Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги, хусусан, крипто-активлар айланмаси соҳасидаги қонунчилик талабларини бузганлиги учун жарима қўллаш ҳақидаги қарор қабул қилинган эди. Шундан сўнг, тегишли даъво аризаси Тошкент шаҳар иқтисодиёт судига юборилган.
2024 йилнинг 26 мартидан 7 июнига қадар жавобгар (Binance крипто-биржаси) вакили иштирокида давом этган суд жараёнлари якунига кўра, суд Агентликнинг аризасини тўлиқ қондириш ҳамда крипто-биржадан 300 базавий ҳисоблаш миқдорига тенг бўлган жаримани Ўзбекистон Республикаси бюджетига белгиланган тартибда ундириш ҳақида қарор қабул қилган.
Binance крипто-биржаси суднинг барча талабларини бажарганлигини ҳамда жаримани қонунчиликда белгиланган тартибда Давлат бюджетига тўлиқ тўлаганлигини таъкидлаш жоиз.
Агентлик, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 3 июлдаги “Ўзбекистон Республикасида рақамли иқтисодиётни ва крипто-активлар айланмаси соҳасини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-3832-сон қарорининг 3-банди “д)” кичик бандига мувофиқ, 2023 йил 1 январдан бошлаб Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ва юридик шахслари крипто-активларни сотиб олиш, сотиш ва (ёки) айирбошлаш бўйича операцияларни фақат миллий провайдерлар орқали қонунчилик ҳужжатларида белгиланган тартибда амалга оширишлари лозимлигини эслатиб ўтади.
Шу муносабат билан, фуқароларни қонун талабларига риоя қилишга ва крипто-активлар билан операцияларни фақат миллий провайдерлар орқали амалга оширишга қатъий чақирамиз.
Шунингдек, эслатиб ўтамиз, крипто-активларни сотиб олиш объекти сифатида ишлатиш ва бунинг оқибатлари харидорнинг шаҳсий танловидир.

Национальное агентство перспективных проектов и крипто-биржа Binance достигли соглашения по вопросу обслуживания клиентов на территории Республики Узбекистан
23418
Национальным агентством перспективных проектов (далее – Агентство) урегулирован вопрос обслуживания пользователей (резидентов) Республики Узбекистан одной из крупнейших крипто-бирж Binance.
На территории республики крипто-биржа Binance планирует осуществлять свою деятельность через локального партнера в лице ООО «COINPAY» в установленном законодательством порядке.
Справочно: ООО «COINPAY» является официальным провайдером услуг в сфере оборота крипто-активов и имеет лицензии на осуществление деятельности крипто-биржи и крипто-магазина.
Доступ резидентам Узбекистана на платформу Binance будет предоставлен через соответствующие ресурсы ООО «COINPAY» (coinpay.uz). Кроме того, пользователям также будет доступна возможность пополнять и выводить средства в национальной валюте посредством использования банковских карт и национальных платежных систем.
Запуск системы планируется осуществить после завершения интеграции всех модулей платформ партнеров, в том числе с национальными платежными системами. О запуске системы будет дополнительно сообщено на официальных ресурсах партнеров (CoinPay и Binance).
В январе 2024 года, со стороны Агентства было вынесено решение о наложении штрафа на крипто-биржу Binance в связи с нарушениями законодательства Республики Узбекистан, в частности законодательства в сфере оборота крипто-активов. После чего, соответствующий иск был направлен в Ташкентский городской суд.
По итогам судебных разбирательств, прошедших с 26 марта по 7 июня 2024 года c участием представителя ответчика (крипто-биржи Binance), суд постановил удовлетворить полностью заявление Агентства и взыскать штраф с крипто-биржи в размере 300 базовых расчетных величин в бюджет Республики Узбекистан в установленном порядке.
Необходимо отметить, что крипто-биржа Binance выполнила все требования суда и оплатила штраф в установленном законодательством порядке в Государственный бюджет страны.
Агентство также напоминает, что в соответствии с подпунктом «д» пункта 3 постановления Президента Республики Узбекистан от 3 июля 2018 года № ПП-3832 «О мерах по развитию цифровой экономики и сферы оборота крипто-активов в Республике Узбекистан» с 1 января 2023 года граждане и юридические лица Республики Узбекистан могут осуществлять операции по покупке, продаже и (или) обмену крипто-активов исключительно через национальных провайдеров услуг в порядке, установленном актами законодательства.
В связи с этим, настоятельно просим граждан соблюдать требования законодательства и осуществлять операции с крипто-активами исключительно через национальных провайдеров.
Также напоминаем, что выбор крипто-активов в качестве объекта приобретения и соответственно последствия этого выбора являются риском самого покупателя.