Иш берувчининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилиш тартибида ўзгартишлар амалга оширилди
16.07.2025
3838
Вазирлар Маҳкамасининг “Иш берувчининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилиш бўйича суғурта тарифлари коэффициентларини иш берувчининг фаолият турлари бўйича қайта белгилаш тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Қарор билан қуйидаги муҳим ўзгартиришлар киритилди:
1. Иш берувчининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилиш бўйича суғурта тарифлари коэффициентлари 20та касбий таваккалчилик класслари бўйича иқтисодиёт тармоқлари (ИФУТ – Иқтисодий фаолият турлари умумдавлат таснифлагичи) иш берувчининг 934 фаолият турлари кесимида қайта гуруҳланди.
2. Мажбурий суғурта тури қамровини кенгайтириш ва барқарор суғурта ҳимоясини таъминлаш мақсадида иш берувчилар учун суғурта мукофотининг минимал миқдори (базавий ҳисоблаш миқдорининг 0,25 баравари) белгиланди.
3. Суғурта суммасини тўлаш билан боғлиқ масалаларни ҳал қилиш тартиби ўзгартирилди. Хусусан, суғурта ташкилотларининг қайта тиббий кўрик натижалари асосида суғурта суммасини тўлаш мажбуриятлари назарда тутилган.
Ушбу ўзгартишлар суғурта муносабатларида шаффофлик ва адолатли ёндашувни таъминлашга, хавфли меҳнат соҳалари учун самарали ҳимоя тизимини шакллантиришга ҳамда иш берувчи ва ходим манфаатларини кафолатли ҳимоя қилишга хизмат қилади.

Внесены изменения в порядок обязательного страхования гражданской ответственности работодателя
Принято постановление Кабинета Министров «Об установлении коэффициентов страховых тарифов по обязательному страхованию гражданской ответственности работодателя по видам деятельности работодателя».
Постановлением предусмотрен ряд существенных изменений, в том числе:
1. Коэффициенты страховых тарифов по обязательному страхованию гражданской ответственности работодателя перегруппированы по 20 классам профессионального риска в разрезе отраслей экономики – 934 видам деятельности работодателя (ОКЭД - Общегосударственный классификатор видов экономической деятельности).
2. В целях расширения охвата обязательным страхованием и обеспечения устойчивой страховой защиты для работодателей установлен минимальный размер страховой премии (0,25-кратный размер базовой расчетной величины).
3. Изменен порядок урегулирования вопросов, связанных с выплатой страховой суммы. В частности, предусмотрены обязательства страховых компаний по выплате страховой суммы по результатам повторных медицинских осмотров.
В целом, внесенные изменения направлены на повышение прозрачности страховых механизмов, справедливое урегулирование страховых случаев, а также формирование надёжной системы защиты работников в опасных условиях труда с учётом интересов как работника, так и работодателя.