Капитал бозорини янада ривожлантириш, унинг инфратузилмасини такомиллаштириш, инвесторларни капитал бозорига жалб этишни рағбатлантириш, чет эл инвесторлари учун маҳаллий фонд бозорида қатнашиш тартибини соддалаштириш ва инвесторларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш мақсадида Республикамизда кенг кўламли ислоҳотлар амалга ошириб келинмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 2 сентябрдаги “Капитал бозорини ривожлантиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-291-сон қарорига асосан Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги капитал бозори соҳасида тартибга солиш, лицензиялаш ва рухсат бериш тартиб-таомилларини амалга ошириш бўйича ваколатли орган этиб белгиланди.
Давлатимиз раҳбарининг мазкур қарори билан солиқ имтиёзлари, миноритар акциядорлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва институционал ислоҳотларни амалга ошириш, бозор иштирокчилари учун ортиқча талабларни олиб ташлашни ва капитал бозорини ривожлантиришнинг 2023-2025-йилларга мўлжалланган “Йўл харитаси” тасдиқланди.
Ушбу йўл харитасига мувофиқ, миноритар акциядорлар ҳуқуқларини ҳимоя қилинишини таъминлаш мақсадида Агентлик томонидан бир қатор ишлар амалга оширилмоқда.
Жумладан, 2023 йилнинг сўнгги уч ойи давомида дивиденд пул маблағларини ундириш масаласида амалий ёрдам сўраб қилинган 139 та мурожаат Агентлик ходимлари томонидан синчковлик билан ўрганиб чиқилди. Ушбу мурожаатлар назоратга олиниб, ҳар бир ҳолат бўйича акциядорларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари таъминланиб, Агентликнинг бевосита иштирокида жисмоний ва юридик шахслар фойдасига акциядорлик жамиятлари томонидан жами 1 млрд 197 млн сўмдан зиёд дивиденд пул маблағларини тўлаб бериш таъминланди. Бу билан мурожаатчиларнинг узоқ вақт мобайнида ўз ечимини топа олмаган дивиденд масаласидаги муаммолари ижобий ҳал этилди.
2023 йилнинг сўнгги 3 ойи давомида Агентлик томонидан
7 трлн 905 млрд сўмлик акциялар ва 65 млрд сўмлик облигациялар чиқарилуви ўрнатилган тартибда давлат рўйхатидан ўтказилди.
Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 13 апрелдаги ПФ-6207-сон фармони, 2022 йил 22 августдаги ПҚ-357-сон қарори ва 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сон қарори ижросини таъминлаш мақсадида қўйидагилар амалга оширилди:
– “Ўзбектелеком” АЖ устав капитали 6,4 млрд сўмга оширилди ва ушбу акциялар 6 000 дан 10 000 сўмгача диапазон оралиғида сотувга чиқарилиб, бунинг натижасида 33 млрд сўмга яқин инвестиция жалб қилинди;
– “Ўзбекинвест” ЭИСК АЖ устав капитали 14 млрд сўмга кўпайиши муносабати билан акциялар чиқарилуви давлат рўйхатидан ўтказилиб, халқ IPO сини амалга ошириш мақсадида маҳаллий фонд бозорига чиқарилди.
Булардан ташқари, миноритар акциядорлар ва инвесторларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш мақсадида, давлат улушига эга жамиятлар соф фойдасининг камида 30 фоизи дивиденд тўлашга йўналтирилиши, яъни акциядорларга тўланиши керак бўлган дивидендларнинг пастки чегараси белгилаб қўйилди.
Юқорида келтириб ўтилган ишлар Ўзбекистон Республикаси Президентининг давлат акция пакетларини капитал бозори орқали хусусийлаштириш амалиётини кенгайтириш, аҳолининг қимматли қоғозларга инвестиция киритишини рағбатлантириш ва молия бозорида соғлом рақобат муҳитини яратиш ҳамда миноритар акциядорлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги қарорлари ижроси йўлида қўйилган муҳим қадам бўлди.

На защите прав и интересов акционеров
В целях дальнейшего развития рынка капитала, улучшения его инфраструктуры, стимулирования привлечения инвесторов на рынок капитала, упрощения процедуры участия иностранных инвесторов на местном фондовом рынке и защиты прав инвесторов, в Республике Узбекистан осуществляются широкомасштабные реформы.
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 2 сентября 2023 года № ПП-291 «О дополнительных мерах по развитию рынка капитала», Национальное агентство перспективных проектов Республики Узбекистан определено уполномоченным органом по осуществлению регулирования, лицензирования, разрешительных процедур в сфере рынка капитала.
Данным решением главы государства утверждена «Дорожная карта» по развитию рынка капитала в 2023 – 2025 годах по налоговым льготам, защите прав миноритарных акционеров и реализации институциональных реформ, снятию чрезмерных требований к участникам рынка и развитию рынка капитала.
В соответствии с данной дорожной картой, Агентством проводится ряд мероприятий в целях обеспечения защиты прав миноритарных акционеров.
В частности, за последние три месяца 2023 года сотрудниками Агентства было рассмотрено 139 обращений по вопросам дивидендных средств. При непосредственном участии Агентства, путем применения законных мер, требования заявителей были удовлетворены. В рамках полномочий Агентства, акционерными обществами в пользу физических и юридических лиц было выплачено более 1 млрд 197 млн сумов дивидендов.
За последние 3 месяца 2023 года Агентством в установленном порядке осуществлена государственная регистрация выпуска акций на сумму 7 трлн 905 млрд сумов и облигаций на сумму 65 млрд сумов.
В частности, в целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 13 апреля 2021 года № УП-6207, постановления Президента Республики Узбекистан от 22 августа 2022 года № ПП-357 и постановления Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года № ПП-102:
– уставный капитал АО «Узбектелеком» увеличен на 6,4 млрд сумов, акции выставлены на продажу в диапазоне от 6 000 до 10 000 сумов, в результате чего привлечено около 33 млрд сумов инвестиций;
– уставный капитал АО КЭИС «Узбекинвест» увеличен на 14 млрд сумов;
– проведена государственная регистрация выпуска акций АО «Узбектелеком» и АО КЭИС «Узбекинвест» и их размещение на местном фондовом рынке с целью проведения публичного IPO.
Кроме того, в целях защиты прав миноритарных акционеров и инвесторов, не менее 30% чистой прибыли обществ с государственной долей должно направляться на дивиденды, то есть установлен нижний предел дивидендов, которые должны выплачиваться акционерам.
Вышеперечисленная работа служит важным шагом на пути к исполнению решений Президента Республики Узбекистан в сфере расширения практики приватизации пакетов государственных акций посредством рынка капитала, стимулирования инвестирования населения в ценные бумаги, создания здоровой конкурентной среды на финансовом рынке и защиты прав миноритарных акционеров.