Агентлик вакиллари МОМИҲ ташкилоти капитал бозорини тартибга солувчиларнинг иккинчи форумида иштирок этмоқда
31.10.2023
5220
Олмаота (Қозоғистон) шаҳрида МОМИҲ ташкилоти капитал бозорини тартибга солувчиларнинг иккинчи форуми бугун ўз ишини бошлади.  Унда Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги вакиллари иштирок этмоқда.
Форум ўз олдига қўйидаги вазифаларни қўйган: МОМИҲ ташкилоти минтақасида капитал бозорларини ривожлантириш учун минтақавий ҳамкорлик имкониятларини ўрганиш ҳамда барқарор иқтисодий ривожланиш мақсадида инновациялар ва иқлим ўзгаришларига қарши курашни молиялаштириш.
“Ўзбекистонда қимматли қоғозлар бозорига янги дастурий-техник инфратузилма ечимларини жорий этиш бўйича ишлар олиб борилмоқда. 38 миллион аҳолига эга, Интернет қамрови (31 миллион киши), мобиль Интернет (29,5 миллион киши) кенгайиб бораётган, капитал бозори ҳажми ўсиб бораётган мамлакат сифатида, мамлакат капитал бозорига дастурий-технологик ечимларни татбиқ этишни жадаллаштириш мантиқан тўғри бўлади”, – деди ўз нутқида Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги директори ўринбосари Даврон Мақсудов.
Турли сессияларда МОМИҲ ташкилоти капитал бозори ландшафтини ўрганиш натижалари ва CMRF учун таклиф қилинган йўл харитаси, ABMI нинг капитал бозорларини ривожлантириш учун минтақавий ҳамкорликни рағбатлантириш бўйича сабоқлари, самарали минтақавий ҳамкорлик учун капитал бозорлари инфратузилмасидаги инновациялар муҳокама қилинди.

Представители Агентства принимают участие во 2-м Форуме регуляторов рынка капитала ЦАРЭС
В городе Алматы (Казахстан) начал работу 2-й Форум регуляторов рынка капитала ЦАРЭС – Совместная работа над реформами и инновациями для устойчивого развития, на котором принимают участие представители Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан.
Форум ставит перед собой две цели: изучить возможности регионального сотрудничества для развития рынков капитала в регионе ЦАРЭС, а также привлечь инновации и финансирование борьбы с изменением климата в целях устойчивого экономического развития.
«В Узбекистане проводится работа по внедрению новых программно-технических инфраструктурных решений на рынке ценных бумаг. Как страна с 38 миллионным населением, растущим охватом Интернета (31 миллиона человек), мобильного интернета (29,5 миллиона человек), роста объема рынка капитала, будет логичным и впредь увеличение роста внедрения программно-технологических решений в рынок капитала страны», - отметил в своем выступлении заместитель директора Национального агентства перспективных проектов Даврон Максудов.
На различных сессиях обсуждались результаты исследования ландшафта рынка капитала ЦАРЭС и предлагаемая дорожная карта для CMRF, уроки ABMI по развитию регионального сотрудничества для развития рынков капитала, инновации в инфраструктуре рынков капитала для эффективного регионального сотрудничества.