"UMRC SPV" MChJ ipoteka obligatsiyalarini chiqarish sohasida "Tartibga solish qumdoni" ishtirokchisi sifatida ro'yxatdan o'tkazildi
22.09.2025
3832
Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (Agentlik) “UMRC SPV” MCHJni ipoteka obligatsiyalarini chiqarish sohasida “Tartibga solish qumdoni” maxsus huquqiy rejimining ishtirokchisi sifatida ro‘yxatdan o‘tkazdi.
“UMRC SPV” MCHJ “O‘zbekiston ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi”AJ (Kompaniya) tomonidan tashkil etilgan bo‘lib, uning asosiy faoliyati – O‘zbekistonda ipoteka obligatsiyalari chiqarish hisoblanadi.
Tashkilotning ro‘yxatdan o‘tkazilishi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 21 fevraldagi “Uy-joy va ipoteka bozorini yanada rivojlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-26-son Farmoni va unga ilova qilingan “2025 yilda bozor tamoyillariga asoslangan ipoteka kreditlari orqali aholini uy-joy bilan ta’minlash dasturini amalga oshirish bo‘yicha yo‘l xaritasi”da belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlashga qaratilgan muhim amaliy chora hisoblanadi.

ООО «UMRC SPV» зарегистрировано в качестве участника «Регуляторной песочницы» в сфере выпуска ипотечных облигаций
22.09.2025
3833
Национальное агентство перспективных проектов (Агентство) зарегистрировало ООО «UMRC SPV» в качестве участника специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере рынка капитала.
ООО «UMRC SPV», созданное АО «Компания по рефинансированию ипотеки Узбекистана», стало участником «Регуляторной песочницы», специализирующимся на выпуске ипотечных облигаций и внедрении этой практики в Узбекистане.
Регистрация организации стала важным практическим шагом в реализации Указа Президента Республики Узбекистан от 21 февраля 2025 года № ПФ-26 «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию жилищного и ипотечного рынка» и прилагаемой к нему «Дорожной карты по реализации программы обеспечения населения жильем за счет ипотечных кредитов, основанных на рыночных принципах, в 2025 году».
Основная задача ООО «UMRC SPV» – принятие на баланс пулов ипотечных кредитов от коммерческих банков и выпуск ипотечных облигаций под обеспечение указанных пулов.