O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi tomonidan transport vositalari egalarining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish bo‘yicha 2019 yilda tasdiqlangan sug‘urta tarifi miqdorini qayta ko‘rib chiqish ishlari olib borilmoqda.
Sug‘urta tarifi miqdorini qayta ko‘rib chiqishga bir qator omillar sabab bo‘lmoqda.
So‘ngi yillarda sug‘urta tashkilotlari tomonidan sug‘urta tovonlarini o‘z vaqtida to‘lanmayotganligi hamda to‘lanishi mumkin bo‘lgan maksimal miqdor avtotransportga yetkazilgan zararlarni qoplashga yetarli bo‘lmayotganligi bo‘yicha transport vositalari egalarining murojaatlari soni ortib bormoqda.
Tahlillarga asosan 2019 yilda tasdiqlangan 56 ming so‘mlik sug‘urta mukofoti miqdori sug‘urta tashkilotlari uchun zararlarni qoplashga yetarli bo‘lmagani sababli turli xil yo‘llar bilan to‘lovlar kechiktirib kelinmoqda.
Ma’lumot uchun: 2023 yilda Toshkent shaxrida zararlilik darajasi 146 foizni tashkil etgan.
Shuningdek, 2019 yildan boshlab barqaror belgilangan 40 mln. so‘m sug‘urta summasi yo‘l-transport hodisalarida jabrlanuvchilarga yetkazilgan zararlar bo‘yicha xarajatlarini yetarli darajada qoplashga imkon bermay qoldi.
Jaxon bankining statistikasiga asosan, O‘zbekistonda iste’mol narxi indeksi oxirgi 5 yil davomida 160 foizga oshgan, bundan tashqari mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori o‘sishi 265 foizni tashkil etgan, bazaviy hisoblash miqdori esa 168 foiz o‘sish dinamikasini ko‘rsatgan.
Shu bilan bir qatorda, respublikamizda belgilangan sug‘urta puli va sug‘urta mukofoti xozirda yaqin qo‘shni davlatlar hamda chet el davlatlar bilan solishtirganda eng kam ko‘rsatkichni tashkil etadi.
Mazkur muammoni yechimi sifatida asosli hisob-kitoblar natijasida, ya’ni transport vositalari egalari va sug‘urta tashkilotlari uchun maqbul sug‘urta tariflari va sug‘urta summasini belgilash rejalashtirilmoqda.
Yangi sug‘urta tariflari va sug‘urta summasini belgilash yuzasidan taklif va mulohazalaringizni Napp_connect_bot Telegram-botiga yuborishingizni so‘raymiz.

Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан ведется работа по пересмотру размера страхового тарифа, утвержденного в 2019 году по обязательному страхованию гражданской ответственности владельцев транспортных средств.
Пересмотру размера страхового тарифа послужил ряд факторов.
В последние годы увеличилось количество обращений владельцев транспортных средств по невыплате страховыми организациями страховых возмещений в установленные сроки и по недостаточности максимальной суммы выплаты для покрытия причиненного ущерба.
Согласно анализу, сумма страховой премии в размере 56 000 сумов, утвержденная в 2019 году, недостаточна для покрытия убытков страховых организаций. В связи с этим, выплаты задерживаются различными способами.
Для справки: в 2023 году уровень убыточности по городу Ташкенту составил 146%.
Также, страховая сумма в размере 40 млн. сумов, установленная в 2019 году, не позволяет в достаточной степени компенсировать расходы пострадавших в результате дорожно-транспортных происшествий.
По статистике Всемирного банка, индекс потребительских цен в Узбекистане за последние 5 лет вырос на 160%, минимальная заработная плата выросла на 265%, а базовая ставка увеличилась на 168%.
Кроме того, страховая сумма и страховая премия, установленные в нашей республике, на данный момент являются самыми низкими по сравнению как с соседними, так и зарубежными странами.
В качестве решения данной проблемы, в результате обоснованных расчетов планируется определить оптимальные страховые тарифы и страховую сумму для владельцев транспортных средств и страховых организаций.
Предложения по определению новых тарифов страхования и страховой суммы можно направлять на Телеграм-бот Napp_connect_bot.