Harbiy xizmatchilar va harbiy xizmatga majburlarning, shuningdek maxsus unvonga ega bo‘lgan xodimlarning davlat majburiy sug‘urtasini o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizom davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi
04.11.2024
6247
O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi direktorining 2024 yil 24 sentabrdagi 10-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan Harbiy xizmatchilar va harbiy xizmatFga majburlarning, shuningdek maxsus unvonga ega bo‘lgan xodimlarning davlat majburiy sug‘urtasini o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizom Adliya vazirligi tomonidan 2024 yil 4 noyabrda 3568-son bilan davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi.
Mazkur nizomni davlat tilida qabul qilinishi natijasida quyidagi qonunchilikka muvofiqlashtiruvchi normalar kiritildi:
• nafaqat harbiy xizmatchilar va harbiy xizmatga majburlarning, shuningdek, maxsus unvonga ega bo‘lgan xodimlarning ham hayoti va sog‘lig‘i davlat tomonidan majburiy tartibda sug‘urtalanishi bilan bog‘liq;
• O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan e’lon qilingan favqulodda holat (urush holati) davrida jalb qilingan vaqtda, shuningdek, jangovar (harbiy) harakatlar olib borilayotgan paytda yaralanganligi, kontuziya yoki mayib bo‘lganligi oqibatida sug‘urtalangan shaxs halok bo‘lganda bazaviy hisoblash miqdorining 200 baravari miqdorida sug‘urta to‘lovi to‘lanishi bilan bog‘liq;
• sug‘urta qildiruvchilar ro‘yxatini Milliy gvardiya, Elektron texnologiyalarini rivojlantirish markazi, O‘zbekiston Respublikasi Prezident Davlat xavfsizlik xizmati va Harbiy prokuratura bilan kengaytirish bilan bog‘liq;
• sug‘urta hodisasi sodir bo‘lganda, sug‘urta to‘lovini olish uchun taqdim etiladigan hujjatlar ro‘yxati soddalashtirish bilan bog‘liq;

Зарегистрировано Положение о порядке проведения государственного обязательного страхования военнослужащих и военнообязанных, а также сотрудников, имеющих специальные звания
04.11.2024
4687
Министерством юстиции 4 ноября 2024 года осуществлена государственная регистрация за №3568 Положения о порядке проведения государственного обязательного страхования военнослужащих и военнообязанных, а также сотрудников, имеющих специальные звания, утвержденного приказом директора Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан за №10 от 24 сентября 2024 года.
В результате принятия данного Положения на государственном языке, введены следующие вытекающие из законодательства нормы, связанные:
• с обязательным государственным страхованием жизни и здоровья не только военнослужащих и военнообязанных, но и сотрудников, имеющих специальные звания;
• с осуществлением страховой выплаты в размере 200-кратной базовой расчетной величины в случае гибели застрахованного лица вследствие ранения, контузии или инвалидности в период чрезвычайного (военного) положения, объявленного Президентом Республики Узбекистан, а также в ходе боевых (военных) действий;
• с расширением перечня страхователей Национальной гвардией, Центром развития электронных технологий, Государственной службой безопасности Президента и Военной прокуратурой Республики Узбекистан;
• с упрощением переченя документов, которые необходимо предоставить для получения страховой выплаты при наступлении страхового случая;