Buyuk Britaniyaning investitsiyalar vaziri boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv
Istiqbolli loyihalar milliy agentligida (keyingi o‘rinlarda – Agentlik) Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Qo‘shma Qirolligi delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish masalalari bo‘yicha muloqotni yanada mustahkamlash yo‘lidagi navbatdagi qadam bo‘ldi.
Britaniya delegatsiyasiga Buyuk Britaniyaning investitsiyalar bo‘yicha vaziri lord Jeyson Stokvud boshchilik qildi. Delegatsiya tarkibidan, shuningdek, Buyuk Britaniyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Timoti Smart, Buyuk Britaniya Hukumatining Investitsiyalar bo‘yicha boshqarmasi vakili, shuningdek, London fond birjasi vakillari Kris MakGaxan va Ayuna Nechayeva o‘rin oldi.
Uchrashuv davomida tomonlar O‘zbekiston kapital bozorini rivojlantirish, o‘zbek kompaniyalarining IPO jarayonlarini Britaniya tomonidan qo‘llab-quvvatlash, milliy birja infratuzilmasini takomillashtirish hamda xalqaro depozitariy Euroclear bilan integratsiya qilish ishlarini o‘z ichiga olgan ikkilamchi listing mexanizmini shakllantirish masalalarini muhokama qildilar. Shuningdek, kripto-aktivlar aylanmasini tartibga solish sohasiga alohida e’tibor qaratildi.
Britaniya tomoni O‘zbekiston kripto-aktivlar aylanmasi sohasida to‘liq huquqiy tartibga solish tizimini shakllantirgan dunyodagi kam sonli davlatlardan biri ekanligini ta’kidlab, mazkur yo‘nalishda hamkorlikni yanada kengaytirishni taklif qildi.
Tomonlar, shuningdek, kapital bozorini tartibga solish sohasida tajriba almashish, shuningdek, kelgusidagi bitimlar va islohotlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida huquq, konsalting va kapital bozori sohalarida Britaniya ekspertizasini jalb etish uchun Buyuk Britaniyaning Moliyaviy xulq-atvorni tartibga solish va nazorat qilish boshqarmasi (FCA) kabi regulyatorlari bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalar o‘rnatish imkoniyatlarini ham ko‘rib chiqdilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar Agentlik va Buyuk Britaniyaning yetakchi moliyaviy institutlari o‘rtasidagi hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va rivojlantirishga o‘zaro qiziqish mavjudligini tasdiqladilar.

Встреча с делегацией Великобритании во главе с министром инвестиций
В Национальном агентстве перспективных проектов (далее – Агентство) состоялась встреча с делегацией Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии, которая стала очередным шагом в укреплении двустороннего диалога по вопросам развития двухстороннего сотрудничества.
Делегацию Великобритании возглавил лорд Джейсон Стоквуд, министр инвестиций Великобритании. В состав делегации также вошли посол Великобритании в Узбекистане Тимоти Смарт, представитель Управления по инвестициям правительства Великобритании, представители Лондонской фондовой биржи Крис МакГахан и АюнаНечаева.
В ходе встречи стороны обсудили взаимодействие по вопросам развития рынка капитала Узбекистана, содействие британской стороной IPO узбекских компаний, а также ввопросы развития национальной биржевой инфраструктуры и формированию механизма двойного листинга, включая работу по интеграции с международным депозитарием Euroclear. Отдельное внимание было уделено сфере регулирования оборота крипто-активов.
Британской стороной был отмечено, что Узбекистан является одной из немногих стран мира, сформировавших полноценное регулирование в сфере оборота крипто-активов, в этой связи предложено усилить сотрудничество в данной направлении.
Стороны также рассмотрели возможности установления прямых контактов с британскими регуляторами, в частности с Управлением по финансовому регулированию и надзору Великобритании (FCA), для обмена опытом в области регулирования рынка капитала, а также привлечения британской экспертизы в сфере права, консультирования и рынка капитала для поддержки будущих сделок и реформ.
В завершение встречи стороны подтвердили взаимный интерес к установлению и развитию сотрудничества Агентства с ведущими британскими финансовыми институтами.