АГЕНТЛИК ВА ОХММ ЎРТАСИДА ҲАМКОРЛИК МЕМОРАНДУМИ ИМЗОЛАНДИ
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (кейинги ўринда – Агентлик) делегацияси Остона халқаро молия маркази (кейинги ўринларда – ОХММ) томонидан жорий йилнинг 27-29 июнь кунлари Нур-Султон шаҳрида ўтказилган “Astana Finance Days” V конференциясида фахрий меҳмонлар сифатида иштирок этди.
“Astana Finance Days” – минтақадаги барқарор тараққиёт, ижтимоий масъулият ва ривожланиш масалаларига бағишланган энг йирик молиявий анжуманлардан биридир.
Конференция доирасида Агентлик директорининг биринчи ўринбосари В.Пак ва “ОХММ маъмурияти” АЖ бошқаруви раиси Е.Рисмагамбетов ўртасида ўтказилган учрашув доирасида Агентлик ва ОХММ ўртасида, крипто-активлар айланмасини ривожлантириш соҳасида ҳамкорликни ўрнатиш, ахборот ва янги технологияларни жорий этишда тажриба алмашинувини назарда тутган ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Конференция доирасида Қозоғистон Республикаси Рақамли ривожланиш, инновациялар ва аэрокосмик саноат вазири ўринбосари А.Жамбакин, Қозоғистон Республикаси Миллий банки Тўлов ва молиявий технологияларни ривожлантириш маркази бошқаруви раиси Б.Жаленов ҳамда ОХММ Молиявий регулятори бош директори Н.Кушимовлар билан икки томонлама учрашувлар ўтказилди.
Учрашувлар давомида Қозоғистон тарафига Ўзбекистон Республикасининг крипто-активлар айланмаси соҳасини ҳуқуқий тартибга солиш ва ривожлантириш тажрибаси келтириб ўтилди, муқобил энергия манбаларидан фойдаланишга жалб этиш юзасидан истиқболли лойиҳаларни ишлаб чиқиш масалалари, ўзаро ҳамкорлик алоқаларини ўрнатиш, крипто-активлар айланмасини назорат қилишда умумий ёндашув, хусусан жиноий даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришни олдини олиш масалалари муҳокама қилинди.
Агентлик вакиллари Қозоғистонда майнинг фаолиятини рўйхатга олиш ва тартибга солишда амалдаги тартибни, крипто-активлар айланмаси соҳасидаги қонунчиликни ишлаб чиқиш ҳамда крипто-активлар айланмаси соҳасидаги режалаштирилган лойиҳалар юзасидан режалари билан танишди.
Учрашувлар доирасида, Ўзбекистон вакиллари томонидан, Қозоғистон вакиллари томонидан қўллаб-қувватланган, Марказий Осиёда крипто-активлар айланмаси соҳасини тартибга солишда ягона ёндашувларни ишлаб чиқиш зарурияти мавжудлги таъкидланди.
Учрашувлар натижалари бўйича крипто-активлар айланмаси соҳасини ҳуқуқий тартибга солишни такомиллаштириш ҳамда инвестицияларни жалб қилишга қаратилган лойиҳаларни амалга ошириш юзасидан ҳамкорликнинг аниқ йўналишлари белгиланди.

ПОДПИСАН МЕМОРАНДУМ О СОТРУДНИЧЕСТВЕ МЕЖДУ АГЕНТСТВОМ И МФЦА
Делегация Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан (далее – Агентство) в качестве почетных гостей приняла участие в V конференции «Astana Finance Days», организованной Международным финансовым центром Астана (далее - МФЦА) в период 27-29 июня текущего года в г. Нур-Султан.
«Astana Finance Days» – одна из крупнейших в регионе конференций в сфере финансов, посвященная вопросам устойчивого развития, социальной ответственности и роста.
В рамках конференции проведена встреча первого заместителя директора Агентства В.Пака с Председателем Правления АО «Администрация МФЦА» Е.Рысмагамбетовым, в ходе которой подписан Меморандум о сотрудничестве между Агентством и МФЦА, предусматривающий взаимодействие в сфере развития оборота крипто-активов, обмен информацией и опытом внедрения новых технологий.
На полях конференции проведены двусторонние встречи с вице-министром цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан А.Жамбакиным, председателем правления Центра развития платежных и финансовых технологий Национального банка Республики Казахстан Б.Жаленовым и генеральным директором финансового регулятора МФЦА Н.Кушимовым.
На встречах казахской стороне представлен опыт Республики Узбекистан по правовому регулированию и мерам по развитию сферы оборота крипто-активов, обсуждены вопросы проработки перспективных проектов по привлечению использования альтернативных источников энергии, налаживания партнёрских отношений, выработки общих подходов к осуществлению надзора за оборотом крипто-активов, в особенности по ПОД/ФТ.
Представители Агентства ознакомились с действующими в Казахстане процедурами регистрации и регулирования майнинга, намеченными планами по разработке законодательства и проектами в сфере оборота крипто-активов.
Узбекской стороной в ходе встреч была подчеркнута необходимость выработки единых подходов в регулировании сферы оборота крипто-активов в Центральной Азии, что было поддержано казахской стороной.
По итогам встреч определены конкретные направления сотрудничества по вопросам совершенствования правового регулирования сферы оборота крипто-активов и реализации совместных проектов по привлечению инвестиций.