OTP Bank капитал бозори соҳасида "Тартибга солиш қумдони" иштирокчиси сифатида рўйхатдан ўтказилди
Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (Агентлик) Венгриянинг энг йирик банкларидан бири ва минтақавий кастодиан банки бўлмиш “OTP Bank PLC” (OTP Bank) ни Ўзбекистон Республикаси капитал бозори соҳасидаги "Тартибга солиш қумдони" махсус ҳуқуқий режимининг иштирокчиси сифатида рўйхатдан ўтказди.
OTP Bank ни ўз ичига олган OTP Group Марказий ва Шарқий Европа ва Марказий Осиё минтақасидаги 11 мамлакатда мавжуд бўлиб, 17 миллиондан ортиқ мижозларга хизмат кўрсатади. Шунингдек, гуруҳнинг бир қисми бўлмиш OTP Global Markets маҳаллий, халқаро пул ва капитал бозорлари соҳасида кенг кўламли хизматларни таклиф этади. У хусусий, корпоратив ва институционал мижозларни рақобат шароитлари, ўқитилган ходимлар ва инновацион, универсал, шунингдек мослаштирилган гуруҳ даражасидаги хизматлар билан ўз мақсадларига эришишда қўллаб-қувватлайди. OTP Group шунингдек, Хорватия, Венгрия, Болгария, Черногория, Сербия ва Словенияни ўз ичига олган олтита Марказий ва Шарқий Европа мамлакатларидаги етакчи минтақавий кастодиан банклар қаторига киради.
Капитал бозори соҳасидаги “Тартибга солиш қумдони” махсус ҳуқуқий режимини тақдим қилиш тартиби тўғрисидаги Низомга мувофиқ, OTP Bank махсус режим иштирокчиси ҳамда “Қимматли қоғозлар марказий депозитарийси” АЖ ва “Ўзбекистон Республикаси валюта биржаси” АЖ депозитарийларида хорижий номинал сақловчи сифатида қимматли қоғозлар ҳисобини (депозитарий) очиш ва бошқариш ҳуқуқига, шунингдек, қўшимча лицензиясиз Ўзбекистон Республикаси Марказий банкида миллий ва хорижий валютада нақд пул ҳисоб рақамига эга бўлиш ҳуқуқига эга.
Капитал бозори соҳасидаги "Тартибга солиш қумдони" махсус ҳуқуқий режимининг иштирокчиси бўлиш OTP Bank учун Ўзбекистоннинг қимматли қоғозлар бозори билан алоқани ўрнатиш йўлидаги муҳим босқичдир. OTP Bank Агентликдан ушбу рухсатни олган иккинчи халқаро молия институтидир. Ушбу ютуқ билан у 2023 йилда Ўзбекистондаги Ипотека банкининг аксарият улушини сотиб олганидан сўнг Ўзбекистон бозорига бўлган садоқатини янада мустаҳкамлайди.
Агентлик OTP Bank нинг “Тартибга солиш қумдони” махсус ҳуқуқий режимида иштирок этишини Ўзбекистон қимматли қоғозлар бозорига йирик ҳажмдаги инвестицияларни жалб қилинишида, глобал ва хорижий кастодианлар ва депозитарийлар, глобал инвесторлар ва хорижий инвестиция воситачилари учун воситачи бўлиб хизмат қилади деб ҳисоблайди.
OTP Group ҳақида
OTP Group энг тез ривожланаётган, Марказий ва Шарқий Европа минтақасидаги етакчи банк гуруҳларидан бири бўлиб, юқори рентабеллик ва барқарор капитал ва ликвидлик позициясига эга. Марказий ва Шарқий Европа ҳамда Марказий Осиё ҳудудларида ҳозирда 11 мамлакатларда деярли 40 000 нафар ходимлар билан фаолият юритаётган, OTP Group 17 миллион мижозларга универсал молиявий хизматлар кўрсатади. Марказий ва Шарқий Европа худудидаги банк сохасида энг фаол консолидатор сифатида OTP Group 2000 йилларнинг бошидан бери 25 та банкни муваффақиятли сотиб олиб, бирлаштирди. Ҳозирда банк Венгрия, Болгария, Сербия, Черногория ва Словенияда бозор етакчиси ҳисобланади*. OTP Group бош қароргоҳи Венгрияда жойлашган ва кўп қиррали ва шаффоф мулк тузилмасига эга. Банк гуруҳи 1995 йилдан бери Будапешт Фонд биржасида рўйхатга олинган.

OTP Bank зарегистрирован участником Регуляторной песочницы в сфере рынка капитала
Национальное агентство перспективных проектов (Агентство) зарегистрировало «OTP Bank» Plc (OTP Bank), один из крупнейших банков Венгрии и региональный кастодиан-банк, в качестве участника специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере рынка капитала Республики Узбекистан.
OTP Group, в которую также входит OTP Bank, присутствует в 11 странах региона Центральной и Восточной Европы и Центральной Азии и обслуживает более 17 миллионов клиентов. OTP Global Markets, также являющийся частью группы, предлагает широкий спектр услуг в области локальных и международных денежных рынков и рынков капитала. Он помогает частным, корпоративным и институциональным клиентам в достижении их целей благодаря конкурентоспособным условиям, квалифицированному персоналу и инновационным, универсальным и в то же время индивидуально подобранным услугам на уровне группы. OTP Group также является одним из ведущих региональных банков-кастодианов в шести странах Центральной и Восточной Европы, включая Хорватию, Венгрию, Болгарию, Черногорию, Сербию и Словению.
В соответствии с Положением о порядке предоставления специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере рынка капитала, OTP Bank, будучи участником специального режима, уполномочен открывать и управлять счетом ценных бумаг (депо)
в качестве иностранного номинального держателя в АО «Центральный депозитарий ценных бумаг» и депозитарии АО «Республиканская валютная биржа Узбекистана», а также иметь денежный счет в местной и иностранной валюте в Центральном банке Республики Узбекистан без получения дополнительной лицензии.
Становление участником специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере рынка капитала Республики Узбекистан – важный этап для OTP Bank на пути к установлению связи с узбекским рынком ценных бумаг. OTP Bank – второй международный финансовый институт, получивший такое разрешение от НАПП. Данным достижением OTP Bank еще больше укрепляет свою приверженность перед узбекским рынком после приобретения контрольного пакета акций узбекского банка «Ипотека» в 2023 году.
Агентство считает, что участие OTP Bank в специальном правовом режиме «Регуляторная песочница» позволит привлекать портфельные инвестиции в крупных размерах на рынок ценных бумаг Узбекистана, выступая в качестве посредника для глобальных кастодианов и международных депозитариев, иностранных инвесторов и инвестиционных посредников.
Об OTP Group
OTP Group - одна из самых быстрорастущих и одна из ведущих банковских групп в регионе Центральной и Восточной Европы, обладающая высоким уровнем рентабельности и стабильным капиталом и ликвидностью. Имея почти 40 000 сотрудников в 11 странах Центральной и Восточной Европы и Центральной Азии, OTP Group предоставляет универсальные финансовые услуги 17 миллионам клиентов. Являясь самым активным консолидатором в банковском секторе региона Центральной и Восточной Европы, OTP Group успешно приобрела и объединила 25 банков с начала 2000-х годов. В настоящее время банк является лидером рынка в Венгрии, Болгарии, Сербии, Черногории, а также в Словении*. Штаб-квартира OTP Group находится в Венгрии, а структура собственности диверсифицирована и прозрачна. Акции банковской группы котируются на Будапештской фондовой бирже с 1995 года.