O‘zbekiston uchun milliy yashil sukuk tuzilmasini rivojlantirish masalalarini muhokama qilish bo‘yicha uchrashuv
16.10.2024
3950
Istiqbolli loyihalar milliy agentligida (Agentlik) BMTTD bilan hamkorlikda tashkil etilgan O‘zbekiston uchun yashil sukuk milliy tuzilmasini rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Markaziy bank, “Toshkent” Respublika fond birjasi vakillari, BMTTD Istanbul Xususiy sektorni rivojlantirish xalqaro markazi (ICPSD) hamda Islom biznesi va moliyasi ekspertlari ishtirok etdilar.
Uchrashuv amaliyotchilar va soha rahbarlarini yashil sukuk va uning salohiyati bilan tanishtirish platformasi, shuningdek, O‘zbekiston kontekstiga xos amaliy muammolar va imkoniyatlarni tushunishga qaratilgan to‘g‘ridan-to‘g‘ri amaliy muhokamalar uchun o‘ziga xos platforma bo‘ldi.
Ma’ruzachilar Evroosiyo va Yaqin Sharqda yashil sukukni joriy etishning amaliy muammolari va imkoniyatlari, IHT davlatlarining ilg‘or tajribalari, O‘zbekistonda sukukni moliyalashtirish bo‘yicha potensial yashil loyihalarni aniqlash, O‘zbekiston sharoitiga xos qonunchilik va meyoriy talablar, shuningdek, yashil sukuk sanoatidagi bo‘lg‘usi yo‘nalishlar va hamkorlik kabi mavzularda taqdimotlar qildilar.
Ishtirokchilar O‘zbekistonda islom moliyasi va sukuk bo‘yicha meyoriy-huquqiy bazani yaratish borasida fikr almashdilar, O‘zbekistonda sukuk/yashil sukukni qabul qilish, faoliyat yuritish va tartibga solishda yuzaga keladigan aniq imkoniyatlar va muammolar hamda ularning potensial yechimlarini muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida xalqaro tamoyillar va standartlarga mos yashil sukuk tuzilmasini hamda uning tashqi ko‘rib chiqish, ta’sirni o‘lchash va hisobot berish jarayoni kabi asosiy tarkibiy qismlarini rivojlantirish bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqildi.
Ma’lumot uchun: Islom moliyaviy vositalari, jumladan, sukuk taraqqiyotni moliyalashtirishni jalb qilishning yangi istiqbolli vositasiga aylandi. Sukuk vositalari nafaqat musulmon mamlakatlarida, balki butun dunyoda tan olinmoqda. Fitch Rating ma’lumotlariga ko‘ra, 2021 yilda jahon miqyosida muomalaga chiqarilgan sukukning umumiy hajmi 252 milliard dollarga yetgan, bozordagi muomaladagi sukukning umumiy hajmi esa 711 milliard dollardan oshgan.
Yashil sukuk – qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish, energiya tejaydigan va resurslarni tejovchi texnologiyalar, qattiq maishiy chiqindilarni boshqarish kabi ekologik barqaror loyihalarni moliyalashtirish uchun foydalaniladigan yangi turdagi sukuk.

Встреча по обсуждению вопросов разработки национальной структуры зеленого сукук для Узбекистана
В Национальном агентстве перспективных проектов (Агентство) состоялась встреча по обсуждению вопросов разработки национальной структуры зеленого сукук для Узбекистана, организованная Агентством совместно с ПРООН.
На встрече приняли участие представители Министерства экономики и финансов, Центрального банка Республики Узбекистан, Республиканской фондовой биржи "Тошкент", международные эксперты из Стамбульского международного центра ПРООН по развитию частного сектора (ICPSD) и Департамента исламского бизнеса и финансов.
Встреча послужила платформой для ознакомления практиков и лидеров отрасли с зелеными сукук и их потенциалом, а также площадкой для прямых, практических дискуссий с акцентом на понимание практических проблем и возможностей, характерных для контекста Узбекистана.
Спикерами были представлены презентации на такие темы, как практические проблемы и возможности внедрения зеленых сукук в Евразии и на Ближнем Востоке, передовой опыт стран ОИС, выявление потенциальных зеленых проектов для финансирования сукук в Узбекистане, характерные для контекста Узбекистана законодательство и нормативные потребности, а также будущие направления и сотрудничество в индустрии зеленых сукук.
Участники обменялись мнениями по созданию нормативно-правовой базы для исламского финансирования и сукук в Узбекистане, обсудили конкретные возможности и проблемы, возникающие при принятии, эксплуатации и регулировании сукук/зеленых сукук в Узбекистане, и их потенциальные решения.
По итогам встречи были озвучены рекомендации по разработке структуры зеленых сукук, соответствующие международным принципам и стандартам, и ее ключевых компонентов, таких как внешний обзор, измерение воздействия и процесс отчетности.
Справочно: Исламские финансовые инструменты, включая сукук, стали новым перспективным инструментом для привлечения финансирования развития. Инструменты сукук получают признание не только в мусульманских странах, но и во всем мире. По данным Fitch Rating, общая сумма выпущенных в мире сукук в 2021 году достигла 252 млрд. долларов США, а общая сумма сукук в обращении на рынке превысила 711 млрд. долларов США.
«Зеленые» сукук — это новый тип сукук, который используется для финансирования экологически устойчивых проектов, например, в области развития возобновляемых источников энергии, внедрения энергоэффективных и ресурсосберегающих технологий и управления твердыми отходами.