O‘zbekistonda ilk ipoteka obligatsiyalari emissiyasi davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi 40,5 mlrd. so‘m miqdoridagi birlamchi ipoteka obligatsiyalari emissiyasini davlat ro‘yxatidan o‘tkazdi.
Mazkur emissiya O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil
21 fevraldagi PF-26-son “Uy-joy va ipoteka bozorini yanada rivojlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoni ijrosini ta’minlash maqsadida qabul qilingan Ipoteka obligatsiyalarini chiqarish sohasida “Tartibga solish qumdoni” maxsus huquqiy rejimi doirasida ipoteka obligatsiyalarining emissiyasi va muomalasi to‘g‘risidagi vaqtinchalik nizomi (2025 yil 11 noyabrda 3700-son bilan ro‘yxatdan o‘tkazilgan) talablariga muvofiq amalga oshirildi.
Emitent sifatida ipoteka agenti vazifasini bajaruvchi “UMRC SPV”  MCHJ ishtirok etmoqda.
Obligatsiyalar chiqarilishi ipoteka qoplamasi hamda «O‘zbekiston ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi» AJning kafilligi bilan ta’minlangan. Bir dona obligatsiyaning nominal qiymati 100 so‘mni tashkil etadi.
Mazkur chiqarilish doirasida jalb etiladigan mablag‘lar ipoteka kreditlarini moliyalashtirish va qayta moliyalashtirishga yo‘naltiriladi.
Kelgusida ipoteka obligatsiyalari bozorining rivojlanishi ipoteka aktivlarini likvid bozor instrumentlariga transformatsiya qilish orqali uzoq muddatli moliyaviy resurslarni jalb etishning samarali mexanizmini shakllantirish imkonini berishi kutilmoqda. Bu kapital bozorining yanada rivojlanishiga hamda respublikada uy-joy qurilishini qo‘llab-quvvatlashga xizmat qiladi.
Ipoteka obligatsiyalarining pilot chiqarilishi milliy kapital bozorini yanada rivojlantirish yo‘lidagi muhim bosqich hisoblanadi.
Ushbu instrumentni joriy etish kapital bozoridagi moliyaviy instrumentlar turini kengaytirish, uzoq muddatli investitsiyalarni jalb qilish hamda iqtisodiyotda moliyaviy resurslarni samarali qayta taqsimlash imkoniyatlarini oshirishga xizmat qiladi.

Зарегистрирован первый пилотный выпуск ипотечных облигаций в Узбекистане
Национальное агентство перспективных проектов Республики Узбекистан зарегистрировало первый выпуск ипотечных облигаций на сумму 40,5 миллиардов сумов.
Регистрация проспекта эмиссии осуществлена в соответствии с Временным положением об эмиссии и обращении ипотечных облигаций в рамках специального правового режима «Регуляторной песочницы» в сфере выпуска ипотечных облигаций (рег. № 3700 от 11.11.2025 г.), принятым во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 21 февраля 2025 года № УП-26 «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию рынка жилищного и ипотечного рынков».
Эмитентом выступает ООО «UMRC SPV», выполняющее роль ипотечного агента.
Выпуск обеспечен ипотечным покрытием и поручительством АО «Компания по рефинансированию ипотеки Узбекистана». Номинальная стоимость одной облигации составляет 100 сумов.
Привлечённые в рамках выпуска средства будут направлены на финансирование и рефинансирование ипотечных кредитов.
Ожидается, что дальнейшее развитие рынка ипотечных облигаций позволит сформировать эффективный механизм привлечения долгосрочных финансовых ресурсов через трансформацию ипотечных активов в ликвидные рыночные инструменты. Это будет способствовать дальнейшему развитию рынка капитала и поддержке жилищного строительства в республике.
Пилотный выпуск ипотечных облигаций является важным этапом в дальнейшем развитии отечественного рынка капитала.
Внедрение данного инструмента позволит расширить линейку финансовых инструментов на рынке капитала, а также направлено на повышение эффективности перераспределения финансовых ресурсов в экономике и повышения ликвидности коммерческих банков.