O‘zbekiston fond bozori IT infratuzilmasini bozor ma’lumotlarini uzatish uchun Bloomberg platformasi bilan integratsiya qildi
22.11.2024
209
O‘zbekiston fond bozorining IT infratuzilmasining Bloomberg moliyaviy-iqtisodiy axborot agentligi platformasi bilan integratsiyasi yakunlandi. Ushbu integratsiya tufayli “Toshkent” Respublika fond birjasida (“Toshkent” RFB) sotiladigan aksiyalar va obligatsiyalar bozori ma’lumotlari endi butun dunyo bo‘ylab Bloomberg terminali foydalanuvchilari uchun mavjud.
Loyihaning tashabbuskori va texnik ijrochisi O‘zbekiston fond bozorining IT-infratuzilmasi uchun mas’ul bo‘lgan “Qimmatli qog‘ozlar bozori axborot-resurs markazi” DUK bo‘ldi. “Toshkent” fond birjasi va Bloomberg platformasi ma’lumotlarining integratsiyasi orqali real vaqt rejimida bozor ma’lumotlarini, jumladan kotirovkalar, buyurtmalar kitoblari va boshqa asosiy ko‘rsatkichlarni yanada kengaytirish va yangi axborot bloklarini qo‘shish imkoniyati bilan uzatish mumkin.
Bloomberg platformasi bilan ma’lumotlar integratsiyasi xalqaro investorlar uchun yangi imkoniyatlar ochadi, O‘zbekiston fond bozoridan xabardorlik va unga nisbatan ishonchni oshiradi. Bu Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (Agentlik)ning mamlakatimizda shaffof, raqobatbardosh va global yo‘naltirilgan kapital bozorini yaratish bo‘yicha strategik dasturi doirasidagi muhim qadamdir.
“Agentlik fond bozorini tartibga soluvchi organ sifatida Bloomberg bilan O‘zbekiston fond bozorining milliy resurs va axborot tizimi bilan o‘zaro hamkorlik qilish tashabbusini faol qo‘llab-quvvatlaydi. Ishonchim komilki, ushbu integratsiya xalqaro investorlarga muhim ma’lumotlardan ishonchli foydalanish imkoniyatini beradi va kelgusida mavjud to‘siqlarni yengib o‘tishga, mamlakatimizda dinamik, barqaror va shaffof kapital bozorini yaratishga xizmat qiladi”, — dedi Agentlik direktorining birinchi o‘rinbosari Vyacheslav Pak Toshkent fond birjasi va Bloomberg platformasi ma’lumotlarini integratsiyalashuvi yakunlanishi munosabati bilan o‘tkazilgan tantanali tadbirdagi nutqida.
“Toshkent” RFB boshqaruvi raisi Georgiy Paresishvilining ta’kidlashicha, “Biz xalqaro investorlarning O‘zbekiston bozoriga qiziqishi ortib borayotganini ko‘ryapmiz. Bloomberg terminali orqali bozor ma’lumotlarini taqdim etish O‘zbekistonning jahon moliyaviy ekotizimiga integratsiyalashuvi yo‘lidagi navbatdagi qadamdir. Qimmatli qog‘ozlarimiz to‘g‘risidagi ma’lumotlarning global platformada mavjudligi mamlakatimiz iqtisodiyotiga xorijiy investitsiyalar hajmini oshirishga xizmat qilishiga ishonamiz”.
“Qimmatli qog‘ozlar bozori axborot-resurs markazi” davlat unitar korxonasi nafaqat Bloomberg platformasi bilan integratsiyalashgan, balki keyingi innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlashga mo‘ljallangan yagona IT tizimini joriy qilishni ta’minladi. Yangi infratuzilma quyidagilarni ta’minlaydi:
• Qimmatli qog‘ozlar va obligatsiyalar uchun kotirovka va buyurtma kitoblariga to‘liq kirish.
• Yangi moliyaviy vositalar va ma’lumotlarni qo‘shish uchun masshtablashtirish.
• Xalqaro standartlarga muvofiqlikni ta’minlovchi shaffof boshqaruv mexanizmlari.
Bloomberg Global ma’lumotlar bo‘yicha bosh direktori Devid Tamburelli aloxida to‘xtalib o‘tdi: RSET O‘zbekiston kompaniyalarining aksiyalari va mahalliy obligatsiyalarini sotadigan yagona birja bo‘lib, shaffoflik, listing kompaniyalarining korporativ boshqaruvi va xorijiy investorlar uchun kirish imkoniyatlari bo‘yicha sezilarli yutuqlarga erishdi. Biz O‘zbekiston kapital bozorlarining rivojlanishini qo‘llab-quvvatlaymiz va mijozlarimizga ushbu chegaraviy bozor ma’lumotlarini taqdim etish uchun birja ma’lumotlarini taklif qilishni kengaytirishdan mamnunmiz”.
Ushbu loyiha O‘zbekistonni mintaqaviy moliyaviy markazga aylantirish bo‘yicha keng tashabbusning bir qismidir. Endi xorijlik investorlar real vaqt rejimida olingan ishonchli ma’lumotlarga asoslanib investitsiya qarorlarini qabul qilishlari mumkin bo‘ladi.
O‘zbekiston fond bozori uchun mazkur qadam likvidlikni sezilarli darajada oshirish, xalqaro investorlar bazasini kengaytirish va jahon moliya bozorlariga integratsiyalashuvni jadallashtirish istiqbollarini ochadi.

Узбекский фондовый рынок интегрировал IT-инфраструктуру с платформой Bloomberg для передачи рыночных данных
Завершилась интеграция IT-инфраструктуры узбекского фондового рынка с платформой финансового и экономического информационного агентства Bloomberg. Благодаря данной интеграции рыночные данные по акциям и облигациям, торгующимся на Республиканской фондовой бирже «Тошкент» (РФБ «Тошкент»), теперь доступны пользователям терминала Bloomberg по всему миру.
Инициатором и техническим исполнителем проекта выступил ГУП «Информационно-ресурсный центр фондового рынка», отвечающий за IT-инфраструктуру фондового рынка Узбекистана. Интеграция данных РФБ «Тошкент» и платформы Bloomberg позволяет в режиме реального времени передавать рыночные данные, включая котировки, стаканы заявок и другие ключевые показатели, с возможностью дальнейшего масштабирования и добавления новых информационных блоков.
Интеграция данных с платформой Bloomberg открывает новые возможности для международных инвесторов, повышая осведомленность и доверие к фондовому рынку Узбекистана. Это важный шаг в рамках стратегической программы Национального агентства перспективных проектов (Агентство) по созданию прозрачного, конкурентоспособного и глобально ориентированного рынка капитала в стране.
«Агентство, как регулятор фондового рынка, активно поддерживает инициативу по взаимодействию с Bloomberg с национальной ресурсно-информационной системой фондового рынка Узбекистана. Уверен, что эта интеграция откроет международным инвесторам надежный доступ к важной информации, и будет дополнительно содействовать преодолению текущих барьеров и созданию динамичного, устойчивого и прозрачного рынка капитала в нашей стране», – отметил первый заместитель директора Агентства Вячеслав Пак в своем выступлении на торжественном мероприятии по случаю завершения интеграции данных РФБ «Тошкент» и платформы Bloomberg.
Председатель правления РФБ «Тошкент» Георгий Паресишвили подчеркнул: «Мы наблюдаем растущий интерес к узбекскому рынку со стороны международных инвесторов. Предоставление рыночных данных через терминал Bloomberg — это очередной этап на пути к интеграции Узбекистана в мировую финансовую экосистему. Мы уверены, что доступность данных о наших ценных бумагах на глобальной платформе будет способствовать увеличению иностранных инвестиций в экономику нашей страны».
ГУП «Информационно-ресурсный центр фондового рынка» обеспечил внедрение единой IT-системы, которая не только интегрирована с платформой Bloomberg, но и спроектирована для поддержки дальнейших инноваций. Новая инфраструктура предоставляет:
- Полный доступ к котировкам и стаканам заявок на акции и облигации.
- Масштабируемость для добавления новых финансовых инструментов и данных.
- Прозрачные механизмы администрирования, обеспечивающие соответствие международным стандартам.
Генеральный директор Bloomberg по глобальным данным, Дэвид Тамбурелли добавил: «RSET — единственная биржа в Узбекистане, где торгуются акции и местные облигации узбекских компаний, и она достигла значительного прогресса в плане прозрачности, корпоративного управления листинговыми компаниями и доступа для иностранных инвесторов. Мы поддерживаем развитие узбекских рынков капитала и рады расширить наше предложение биржевых данных, чтобы предоставить эти пограничные рыночные данные нашим клиентам».
Данный проект является частью широкой инициативы по превращению Узбекистана в региональный финансовый хаб. Теперь иностранные инвесторы смогут принимать обоснованные инвестиционные решения, основываясь на достоверных данных, полученных в реальном времени.
Для узбекского фондового рынка этот шаг открывает перспективы значительного увеличения ликвидности, расширения базы международных инвесторов и ускорения интеграции в глобальные финансовые рынки.