ICHKI NAZORAT QOIDALARIGA O‘ZGARTIRISHLAR KIRITILDI
Kripto-aktivlar muomalasi sohasidagi faoliyatni amalga oshiruvchi shaxslar uchun jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish bo‘yicha ichki nazorat qoidalariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi
O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (keyingi o‘rinlarda – Agentlik) tomonidan kripto-aktivlar muomalasi sohasidagi faoliyatni amalga oshiruvchi shaxslarning jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish sohasida faoliyati takomillashtirilmoqda.
Xususan, Agentlik tomonidan jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish sohasida xalqaro standartlarni implementatsiya qilinishi ta’minlanmoqda.
Jumladan, FATF 15 Tavsiyaning talablariga ko‘ra, jinoyatchilar yoki ularning sheriklari tomonidan virtual aktivlar xizmati provayderlarning (O‘zbekiston Respublikasida bu kripto-aktivlar muomalasi sohasidagi faoliyatni amalga oshiruvchi shaxslar) boshqarilishiga va ancha yoki nazorat qiluvchi ulushidan benefitsiar egalik qilishga to‘sqinlik qiluvchi normativ-huquqiy yoki tartibga solish zarur choralarni ko‘rish majburiyati belgilangan.
Mazkur cheklovalar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 27 apreldagi PF-121-son “O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish, shuningdek, ba’zilarini o‘z kuchini yo‘qotgan deb hisoblash to‘g‘risida”gi Farmoni bilan kiritilgan.
Shu bois, Agentlik va O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti tomonidan Kripto-aktivlar muomalasi sohasidagi faoliyatni amalga oshiruvchi shaxslar uchun jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish bo‘yicha ichki nazorat qoidalariga (ro‘yx. raq. 3309-2-son, 13.07.2022 y.) quyidagilarni inobatga oluvchi o‘zgartirishlar tayyorlandi va kiritildi:
– kripto-aktivlar muomalasi sohasidagi faoliyatni amalga oshiruvchi shaxslarning boshqaruvi va ustav jamg‘armasida ishtiroki bo‘yicha cheklovlar;
– amaldagi qonunchilikka muvofiqlashtirish.
Agentlik tomonidan kripto-aktivlarni qonunga xilof maqsadlarida foydalanishning tavakkalchiliklarini minimallashtirish bo‘yicha ishlar davom ettirilmoqda.

ВНЕСЕНЫ ИЗМЕНЕНИЯ В ПРАВИЛА ВНУТРЕННЕГО КОНТРОЛЯ
Внесены изменения и дополнения в Правила внутреннего контроля по противодействию легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для лиц, осуществляющих деятельность в области оборота крипто-активов.
Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан (далее – Агентство) продолжается работа по совершенствованию деятельности лиц, осуществляющих деятельность в области оборота крипто-активов, в сфере противодействия легализации доходов, полученных
от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.
В частности, Агентством обеспечивается имплементация международных стандартов в сфере противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма
и финансированию распространения оружия массового уничтожения.
Так, в соответствии с требованиями 15 Рекомендации ФАТФ страны должны принимать необходимые законодательные или регулятивные меры по недопущению преступников или их сообщников к занятию руководящих позиций или бенефициарному владению значительной или контролирующей долей в провайдерах услуг виртуальных активов (в Республике Узбекистан
это лица, осуществляющие деятельность в сфере оборота крипто-активов).
Указанные ограничения были введены Указом Президента Республики Узбекистан от 27 апреля 2022 года № УП-121 «О внесении изменений
и дополнений, а также признании утратившими силу некоторых актов Президента Республики Узбекистан».
В этой связи, Агентством совместно с Департаментом по борьбе
с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан подготовлены и внесены изменения и дополнение в Правила внутреннего контроля по противодействию легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для лиц, осуществляющих деятельность в области оборота крипто-активов (рег. №3309-2 от 13.07.2022 г.), предусматривающие:
– ограничения по руководству и участию в уставном фонде лиц, осуществляющих деятельность в сфере оборота крипто-активов;
– приведение в соответствие с действующим законодательством.
Агентством продолжается работа по минимизации рисков использования крипто-активов в противоправных целях.