Электрон шаклда хизматлар кўрсатувчи хорижий компанияларни рўйхатга олиш ва солиққа тортиш тартиби бўйича ахборот хати
06.03.2026
6305
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги ва Солиқ қўмитаси, электрон шаклда хизматлар кўрсатувчи (шу жумладан, стриминг хизматлари) хорижий компанияларга Ўзбекистон Республикаси қонунчилигини қўллаш бўйича келиб тушаётган мурожаатлар бўйича қуйидагиларни маълум қилади.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2024 йил 26 декабрдаги “Ўзбекистон Республикасида электрон тижорат соҳасини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 885-сон қарорининг (кейинги ўринларда – ВМҚ-885-сон) 3-бандига мувофиқ, 2025 йил 1 июлдан бошлаб электрон тижорат операторлари фаолиятини хабардор қилиш тартиби асосида амалга ошириш тартиби жорий этилди.
Мазкур тартиб Ўзбекистон Республикаси ҳудудида электрон тижорат операторлари фаолиятини амалга оширувчи тадбиркорлик субъектларига нисбатан қўлланилади.
Шу тариқа, ВМҚ-885-сон талаблари бошқа мамлакатлар ҳудудидан электрон шаклда хизматлар кўрсатувчи (шу жумладан, стриминг платформалари) электрон хизматлар етказиб берувчилари фаолиятига татбиқ этилмайди.
Шу билан бирга, чет эл давлатлари ҳудудидан Интернет тармоғи орқали жисмоний шахсларга электрон шаклда хизматлар кўрсатувчи хорижий юридик шахсларнинг фаолияти Ўзбекистон Республикаси Солиқ кодекси (кейинги ўринларда – СК) қоидалари билан тартибга солинади.
Шу тариқа, СКнинг 278 ва 279-моддаларига мувофиқ, мазкур чет эл юридик шахслари Ўзбекистон Республикасида қўшилган қиймат солиғи (кейинги ўринларда – ҚҚС) тўловчилари сифатида қаралади ва белгиланган тартибда Ўзбекистон Республикаси солиқ органларида ҳисобга қўйилиши лозим.
Ҳисобга қўйиш солиқ органларининг махсус электрон сервиси орқали соддалаштирилган тартибда амалга оширилади ва электрон шаклда хизматлар кўрсатувчи хорижий етказиб берувчининг солиқ рўйхатидан ўтишини англатади.
Бундай тартиб хорижий компанияни Ўзбекистон Республикаси ҳудудида юридик шахс ёки тадбиркорлик субъекти сифатида рўйхатдан ўтказиш ҳисобланмайди.
Хорижий воситачилар орқали электрон шаклда хизматлар кўрсатилганда, ҚҚСни ҳисоблаб чиқариш ва тўлаш мажбуриятлари ушбу воситачилар томонидан амалга оширилади. Бундай ҳолларда, Ўзбекистон Республикаси солиқ органларида ушбу воситачи ҳисобга қўйилиши лозим.
Хорижий юридик шахслар томонидан кўрсатилганда Ўзбекистон Республикасида ҚҚС тўловчиси деб эътироф этиладиган электрон шаклдаги хизматлар рўйхати СКнинг 282-моддаси билан белгиланган. Бундай хизматларга жумласига, масалан, қуйидагилар киради:
- дастурий таъминотдан (шу жумладан ўйинлардан), маълумотлар базаларидан фойдаланиш ҳуқуқини бериш ва уларни янгилаш;
- электрон китоблар, мусиқа асарлари, аудиовизуал контентдан масофавий фойдаланиш имкониятини тақдим этиш (стриминг хизматлари);
- Интернет тармоғида реклама хизматларини кўрсатиш, шунингдек, реклама майдонларини тақдим этиш;
- сотувчилар ва харидорлар ўртасида битимларни ташкил этиш учун электрон савдо платформалари (маркетплейслар) хизматларини кўрсатиш;
- хостинг хизматлари, домен номларини тақдим этиш, маълумотларни булутли технологиялар ёрдамида сақлаш ва қайта ишлаш;
- қидирув тизимларидан фойдаланиш имкониятини бериш, сайтлар статистикасини юритиш ва бошқа автоматлаштирилган рақамли хизматлар.

Разъяснение касательно порядка регистрации и налогообложения иностранных компаний, оказывающих электронные услуги
06.03.2026
6307
Национальное агентство перспективных проектов и Налоговый комитет Республики Узбекистан, в связи с поступающими обращениями относительно применения законодательства Республики Узбекистан в отношении иностранных компаний, предоставляющих услуги в электронной форме (в том числе стриминговые сервисы), сообщают следующее.
В соответствии с пунктом 3 постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 26 декабря 2024 года № 885 «О мерах по дальнейшему развитию сферы электронной коммерции в Республике Узбекистан» (далее – ПКМ №885) с 1 июля 2025 года введен уведомительный порядок осуществления деятельности операторов электронной коммерции.
Указанный порядок применяется к субъектам предпринимательства, осуществляющим деятельность операторов электронной коммерции на территории Республики Узбекистан.
Таким образом, требования ПКМ №885 не распространяется на деятельность поставщиков электронных услуг (включая стриминговые платформы), предоставляющих электронные услуги с территории других стран.
При этом деятельность иностранных юридических лиц, оказывающих физическим лицам услуги в электронной форме через сеть Интернет с территории иностранных государств, регулируется положениями Налогового кодекса Республики Узбекистан (далее – НК).
Так, в соответствии со статьями 278 и 279 НК указанные иностранные юридические лица рассматриваются в Республике Узбекистан в качестве плательщиков налога на добавленную стоимость (далее – НДС) и, в установленном порядке, подлежат постановке на учет в налоговых органах Республики Узбекистан.
Постановка на учет осуществляется в упрощенном порядке посредством специального электронного сервиса налоговых органов и представляет собой налоговую регистрацию иностранного поставщика электронных услуг.
Такая процедура не является регистрацией иностранной компании в качестве юридического лица или субъекта предпринимательства на территории Республики Узбекистан.
При оказании электронных услуг через иностранных посредников обязанности по исчислению и уплате НДС исполняются такими посредниками. В этом случае постановке на учет в налоговых органах Республики Узбекистан подлежит посредник.
Перечень электронных услуг, при оказании которых иностранные юридические лица признаются плательщиками НДС в Республике Узбекистан, установлен статьей 282 НК. К таким услугам, например, относятся:
- предоставление прав на использование программного обеспечения (включая игры), баз данных и их обновлений;
- предоставление удаленного доступа к электронным книгам, музыкальным произведениям, аудиовизуальному контенту (стриминговые сервисы);
- оказание рекламных услуг в сети Интернет, а также предоставление рекламных площадей;
- предоставление услуг электронных торговых платформ (маркетплейсов) для организации сделок между продавцами и покупателями;
- услуги хостинга, предоставление доменных имен, облачное хранение и обработка информации;
- предоставление доступа к поисковым системам, ведение статистики сайтов и иные автоматизированные цифровые услуги.